Sağlık

Ses dalgasıyla yağ eritiyorlar

Ses dalgasıyla yağ eritiyorlar

Vücuttan diyet ve sporla atılamayan yağların alınmasında, Amerika'da 350 merkezde uygulanan ve Amerikan ilaç kurumu FDA'dan onay alan 'vaser liposelection' yöntemi uygulanıyor.

Diyet ve spor yapılmasına karşın erimeyen yağları "lokalize yağ kümeleri" olarak adlandırdıklarını belirten Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi'nden Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cemal Şenyuva, yöntemi şöyle anlattı:

"Yağlar özellikle de kol ve bacak içi, karın altı, boyun ve çene altında birikiyor. Ultrasonik ses dalgalarıyla, yağ lobları eritiliyor. Yağ hücreleri ses dalgasıyla patlatılıyor. Eriyen yağlar ince kanüller yardımıyla vücuttan alınıyor."

İşlem sırasında sinirler, kan damarları, kılcal damarlar ve bağ dokusunun zarar görmediğini öne süren Dr. Şenyuva, "Klasik liposuctionda, çevre dokular zarar görebiliyordu. Bu olumsuzlukların bu yöntemde azaldığını görüyoruz" diye konuştu.
Yayın tarihi: 21.06.2005
870
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.