Sağlık

Sağlıksız diyetlere uyarı

Sağlıksız diyetlere uyarı

Sağlık Bakanlığı, sağlıksız zayıflama diyetleri konusunda halkı uyardı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda, "bazı sağlıksız zayıflama diyetleri, önemli sağlık sorunlarına yol açıyor" denildi, sağlıklı diyete ilişkin tavsiyelerde bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetler ile tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılması gerektiği vurgulandı.

Doktor kontrolü olmadan uygulanan sağlıksız diyetlerin, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açtığı dile getirildi.

Diyet kişiye özel olmalı

"Aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka uzak durulmalı" denilen açıklamada, diyet sırasında, bireyin cinsiyeti, yaşı, boyu, fiziksel aktivitesi ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak, uygun beslenme programı uygulanması gerektiği belirtildi.

Açıklamaya göre, diyet kişiye özgü olmalı ve mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalı. Kilo kaybı ise haftada yarım veya bir kiloyu geçmemeli. Diyet programında yağ miktarı çok azaltılmamalı, günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30'u yağlardan sağlanmalı.

Kızartmadan uzak durun

Bakanlık, kızartma ve tatlılardan uzak durulmasını, sebze, meyve ve baklagillerin tüketilmesini tavsiye etti. Diyet yapan kişilerin günde üç ile altı öğün arasında, sık ve az miktarda yemeleri, günde en az 2-3 litre su tüketmeleri önerildi.

Yemekler pişirilirken de haşlama, ızgara veya fırın tercih edilmesi, kızartma ve kavurmadan kaçınılması tavsiye edildi.
Yayın tarihi: 15.04.2006
802
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.