Sağlık

Popüler Fitness Trendi: Crossfit

Popüler Fitness Trendi: Crossfit

Crossfit’in tek bir hareketle vücudun birçok noktasını aynı anda çalıştırmayı mümkün kılışı, zamansızlığı bahane eden beyaz yakalıları da baştan çıkarıyor...

Son dönemin yükselen fitness trendi Crossfit, olimpik halter teknikleri, temel jimnastik hareketleri ve atletizmin birleşmesiyle oluşan bir antrenman metodu.Hedef, çoklu eklem ve kas gruplarının çalıştırılarak kas gücünün, kardiyovasküler dayanıklılığın ve esnekliğin arttırılması.

Crossfit bünyesinde atletizm, halter ve cimnastik gibi 3 temel disiplin barındırıyor. Bu taraftan bakıldığında çok eski bir spor aslında. Buna rağmen ne oldu da son dönemde bu kadar popüler oldu? En profesyonel sporculardan, yolu daha önce spor salonuna hiç düşmemişlere kadar herkesin gündemini bir crossfit çılgınlığı sarmış durumda.

“Spora Zamanım Yok” Bahanesi Tarihe Karışıyor

Plaza çalışanlarını bile evlerinden çıkarıp spor salonlarına sokmayı başaran Crossfit, bu başarısını “az zamanda çok yoğun antrenman” vaadine borçlu. Crossfit’in tek bir hareketle vücudun birçok noktasını aynı anda çalıştırmayı mümkün kılışı, zamansızlığı bahane eden beyaz yakalıları da baştan çıkarıyor. Spor salonunda iki saat harcayarak yapılan antrenmanı, Crossfit’le 15 dakikada nonstop yapmak mümkün. Önemli olan, sürekli olarak bir önceki performansınızdan daha hızlı, daha ağır kaldırabilen, daha çok tekrar yapabilen, daha çok dayanabilen bir versiyonunuzu gerçekleştirmek.

Herhangi bir eklem sakatlığı olmayan, belirli bir fitness geçmişi olan herkes yapabilir. Üstelik, Crossfit’te kadınlar da erkekler de hemen hemen aynı egzersizleri yapıyorlar.

İstanbul’da nerede crossfit yapabilirim?

İstanbul’da resmi olarak crossfit antrenmanları veren altı salon var. Türkiye’nin başka şehirlerinde resmi salon bulunmuyor. İstanbul’da Avrupa yakasında Checkmat, Anadolu yakası için Crossfit34 salonlarını deneyebilirsiniz.

Ayrıca Crossfit Games, All Stars, İstanbul Throw Down, Battle of Bosphorus gibi crossfit yarışmaları da ülkemizde ve yurt dışında düzenleniyor. İstanbul’da bu bahar arka arkaya iki resmi yarışma yapılacak: CrossFit 1453‘ün ev sahipliğindeki Battle of Bosphorus ve CrossFit 34 partnerliğindeki İstanbul Throwdown.

Türkiye crossfit haberlerini takip etmek için; www.uplifers.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arzu Damlı
http://buaranemoda.com/

Yayın tarihi: 28.04.2014
10582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.