Sağlık

Partide yemeği fazla kaçırmayın!

Partide yemeği fazla kaçırmayın!

Yeni yıl geldi çattı, dolayısı ile kutlamalara ve prtilere katılacaksınız; fakat kilo almamak için yediklerinize dikkat etmelisiniz...

Kutlama! Besinler partilerin, bayramların ve diğer sosyal toplantıların vazgeçilmez keyifleridir. Sadece sağlıklı besleneceksiniz diye kutlamalardan kaçmanıza gerek yoktur. Herhangi bir besin- geleneksel bayram kutlamalarında tüketilenler de dahil- sağlıklı beslenme planınıza uygun olabilir. Önemli nokta aşırıya kaçmama ve dengede saklıdır

Aşağıdaki ipuçları, ister bir kokteylde olun isterse bir akşam yemeğinde olun sizi çizgide tutmayı sağlayacaktır:

• Gerçekçi olun. Tatillerde kilo vermeye çalışmak, kendinizi kandıran bir amaç olabilir. Sadece kilonuzu korumaya çalışın.

• Parti yemeklerini diğer öğünlerde tükettiğiniz besinlerle dengeleyin. Günün geri kalan kısmında düşük kalorili besinleri ve ufak porsiyonları tüketmeye çalışın. Böylece kutlama yemeğinden daha çok keyif alabilirsiniz.

• Partiye gitmeden önce açlık sınırında olmamaya dikkat edin. Az miktarda düşük yağlı bir atıştırma (meyve gibi) tüketin. Aç olmak, en güçlü iradeyi bile sabote edebilir.

• Bir partiye gittiğinizde, yemeklere saldırmaktan kaçının. Tanığınız kişilerle sohbet edin- konuşma kalori vermez! Bir içecek alın ve eğlenceye katılın. Böylece daha az besin tüketirsiniz.

• Şarap, şampanya veya bir kokteyl yerine limonlu soda isteyin. Soda kalori vermez.

• Sosyal aktivitenizi yiyecek büfesinden uzak bir yerde sürdürün. Konuşmalarla besine olan ilginiz dağılır.

• Parti sırasında sadece bir kez büfeyi ziyaret edin. Ve seçici olun. Sadece tüketebileceğiniz besinleri seçin ve porsiyonları küçük tutun. Merakınızı veya yeme isteğinizi gidermek için, yemeklerin sadece tadına bakın.

• Düşük kalorili olanları seçin. Örneğin, ufak bir bölümü sosa batırılmış çiğ sebzeler olabilir. Kokteyl sosuyla veya limonla haşlanmış karides tüketebilirsiniz. Kızartılmış iştah açıcılardan ve peynir tabaklarından uzak durun.

• Kendinize sağlıklı ve lezzetli bir tabak hazırlayın. Böylece, atıştıracağınız sağlıklı besinleri tüketmiş olursunuz. Yoğurtlu çiğ sebze veya sulu taze meyveler işe yarayacaktır.

• Oturulan bir ev gezmesindeyseniz, ilk porsiyonun küçük olmasını isteyin. Ev sahibiniz ikinci kez servis almanızı umuyorsa, toplam tükettiğiniz miktarlar belki de tek seferde tüketeceğiniz normal porsiyon miktarına eşit olacaktır.

• Hep ya da hiç mantığından vazgeçin. Kendinizi özel tatil besinlerinden mahrum etmek veya tükettikten sonra pişmanlık duymak, sağlıklı beslenme tarzının bir parçası değildir. Ve bu tür hisler keyifli bir tatilin de bir parçası değildir.

• Misafir ağırlayacaksanız, tüm mönüyü daha az kalorili ve yağlı besinlerden oluşturun. Misafirleriniz muhtemelen farkı anlamayacaktır. Tatil yemekleriyle ilgili olarak bir önceki sayfadaki "Mutfakta Sağlıklı Beslenme" konusuna bakın.

• Eğlenin! Çoğu kutlamalarda besin tüketilir. Tüm yıl boyunca oluşturmaya çalıştığınız sağlıklı beslenme alışkanlığınızı, aileniz veya arkadaşlarınızla beraber yediğiniz yemeklerin bozmasına izin vermeyin.
Yayın tarihi: 31.12.2007
657
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.