Sağlık

Obezite kaza riskini artırıyor

Obezite kaza riskini artırıyor

Aşırı kilolu veya obez kişilerin işyerinde kaza geçirme riski yüksek.

Anadolu Sağlık Merkezi'nin stratejik ortağı Johns Hopkins Hastanesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Yaralanma Araştırmaları ve Politikası Merkezi'nin araştırmasına göre, aşırı kilolu veya obez kişilerin işyerinde kaza geçirme riski diğerlerine göre daha fazla.

Beden kitle endeksi önemli
Araştırmacılar, artan beden kitle endeksinin (BMI) işyeri kazaları için bir risk faktörü olup olmadığını belirlemek amacıyla aynı alüminyum üreticisinin sekiz tesisinde saat başı ücretle çalışan işçilerden elde edilmiş tıbbi ve yaralanma gözlem verilerini kullandılar. Deneklerin beden kitle endeksleri BMI Ulusal Sağlık Enstitüleri kriterleri kullanılarak hesaplandı ve çalışanlar, düşük kilolu, normal, aşırılı kilolu, obezite düzeyi 1 ve 2 ile obezite düzeyi 3 olarak beş kategoriye ayrıldı.

Çalışmaya katılan 7 bin 690 çalışandan yüzde 29'u 2 Haziran 2002 ile 31 Aralık 2004 arasında en az bir kere yaralanmıştı. Yaralanan işçilerin yaklaşık yüzde 85'i aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırılmıştı. Yaralanmaların yüzde 38'inden fazlası aşırı kilolu olarak sınıflandırılan işçiler arasında gerçekleşirken yüzde30'u obez I ve II ve yaklaşık yüzde 34'ü obez III sınıflarındaki işçiler arasında gerçekleşti.

Parmak yaralanmaları fazla
Şiddetli obez grubunda yer alan ve beden kitle endeksi 40'tan büyük olan işçilerin diğer ağırlık kategorileriyle karşılaştırıldığında en fazla el/bilek/parmak yaralanması (yüzde22) yaşadılar. Obez III grubunun neredeyse tüm yaralanmalarının yüzde10'u bacak/diz yaralanmasıyken ikinci en yüksek yaralanma oranı yüzde7 ile aşırı kilolu olarak sınıflandırılan işçilerde görüldü.

Araştırmayı gerçekleştiren Yrd. Doç.Dr. Keshia Pollack, işyerinde obeziteyi önleme politikaları ve programlarının işçi sağlığını geliştirmek ve kazaların önüne geçmek için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacılar saat başı ücretle çalışan işçilerin (ofis dışı) işyeri fiziksel etkinlik programlarına gün ortasında koruyucu giysilerini çıkarmakta zorlanmaları, ek işler ve ev sorumlulukları gibi nedenlerle katılamadıklarını ve bu işçilerde kilo düşürme çalışmalarının etkililiğini ölçmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyorlar. Araştırmacılar, işverence desteklenen kilo verme ve koruma programları iyi belirlenmiş bir işyerinin güvenlik planının parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğine de dikkat çekiyorlar.

Beden Kitle Endeksi (BMI) nedir?
BMI vücut yağı oranının yetişkinin boyu ve kilosuna dayanan bir ölçümdür. Ölümcül problemlere yol açabilecek kilo kategorilerinin izlenmesi için kullanılmaktadır. Hastalık Kontrolü ve Önlenmesi Merkezlerine göre, 18,5'in altında bir BMI zayıf, 18,5-24,9 arası ise normaldir; 25-29,9 arası aşırı kiloludur ve 30 ise obezdir.
Yayın tarihi: 10.08.2007
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.