Sağlık

Nefes Teknikleri İle Göbeğinizden Kurtulabilirsiniz

Nefes Teknikleri İle Göbeğinizden Kurtulabilirsiniz

Doğru nefes almanın stres ve depresyon gibi birçok soruna iyi geldiği bilinmekle birlikte fazla kilolar için de faydası olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Ancak bu çok yiyerek ve haraket etmeyerek sadece doğru nefes alarak zayıflayacağınız anlamına gelmiyor. İşte kilo verdiren nefes alma teknikleri:

Güncellenme tarihi:

BAĞDAŞ KURUN

Hiçbir şekilde yere yatarak uygulanmamalı. Bağdaş kurarak yere oturmalı ve duruşunuza dikkat etmelisiniz. Omuriliğiniz 90 derece dik durmalıdır. Bunu kolaylaştırmak için kuyruk sokumunuzun altına yastık koyabilirsiniz.

RAHAT OLUN

Gözlerinizi yavaşça kapatın ve rahatlayın. Bulunduğunuz ana odaklanın. Sakin olmak ve ana odaklanmak doğru nefes almak için oldukça önemli.

BURNUNUZDAN NEFES ALIN

Derin ve yavaş bir şekilde burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeye başlayın. Bu yüzden öncelik olarak diyafram nefesini öğrenmelisiniz. Nefes alırken ağzınızı tamamen kapatmalısınız.


FIREPOINT NOKTASI

Diliniz firepoint noktasında olmalı. Yani dilinizin ucu üst ön dişlerinizin arkasında, damağa değen yerde olmalı.

DIKKATINIZI GÖĞSÜNÜZE VERIN

Burada önemli olan dikkatinizi karnınıza değil göğsünüze vermeniz. Çünkü bu yöntemde ağzınız kapalı olacak şekilde burundan derin ve kuvvetle aldığınız nefesi göğsünüze doldurduğunuza, akciğerlerinizin oksijen ile dolu olduğuna emin olmasınız.

NEFESI BURNUNUZDAN VERIN

Artık akciğerlerinizin oksijen ile dolu olduğuna eminseniz nefesinizi burnunuzdan tıslama sesi çıkarmaya dikkat ederek kuvvetle verebilirsiniz.

SONUNDA TÜM NEFESINIZI BOŞALTIN

En son nefesinizde hem göğüs, hem de karındaki nefesini tamamen içinizden boşaltın. Göbeğinizi içeri çekin. Anüsünüzü sıkın.


GÜÇ KULLANIN

Hem nefes alırken hem de nefesinizi verirken gücünüzü kullanmaya gayret edin.

TOK KARNINA YAPMAYIN

Bu teknikleri uygularken yemeklerden hemen sonra yapmamaya özen gösterin.

KIMLER YAPMAMALI?
Hamileler, kalp rahatsızlığı olanlar, fıtık olanlar, çok yüksek ya da düşük tansiyon problemi yaşayanlar, regl döneminde olanlar, epilepsi nöbetleri geçirenler bu nefes tekniklerini uygulamamalıdır.

Yayın tarihi: 06.11.2018
9700
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.