Sağlık

Ne yediğinizi yazın!

Ne yediğinizi yazın!

Basit bir yolla kilo vermek ister misiniz? Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek: Ne yediğinizi gün gün not etmeniz!

Kilo yönetimi programı uygulamalarında bir yiyecek rehberinizin olması yani bir diyet günlüğü tutmanız uygulamanızı başarıya götüren önemli adımlardan biridir. Günlük tutmak lise yıllarında kaldı diyorsanız işte size tekrar günlük tutmanızı sağlatacak nedenler:

• Gün boyu tükettiğiniz toplam kalori miktarını gerçek anlamda kontrol imkanı sağlar. Bazal metabolizma hızınız üzerinden hesaplanarak diyetinizde verilen toplam kalori miktarının özellikle dışarıda tüketilen akşam yemeklerinde yüzde 38 oranında arttığını biliyor musunuz? Artan kalori miktarını tahmin etmek yerine hesaplamayı deneyin.

• Öğün aralarında "farkında olmadan" ağzınıza attığınız kalorileri keser. Yapılan bir çalışma sonucu ağzınıza attığınız bir lokmanın ortalama 25 kalori olduğunu ve bu lokma sayısı günde altıya çıktığında senede 7,5 kg ekstra kilo artışına neden olabileceğini göstermektedir.
Yayın tarihi: 15.02.2008
791
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.