Sağlık

Menopoz'da Dişi Kalın

Menopoz'da Dişi Kalın

İşte o çok korktuğunuz menopoz dönemine girdiniz. Bu dönemi kabusa dönüştürmeyip, sıkıntısız ve sağlıklı geçirmek için neler yapmamz gerektiğim öğrenmeniz şart. En önemlisi de hormon takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını...

Menopoz, her kadının yaşamında yer alan önemli bir dönemi ifade ediyor. Eskiden kadınlar adeta bir tabu haline getirdikleri bu konu hakkında en yakın arkadaşlarıyla bile konuşmaktan çekinirlerdi. Oysa günümüzün modern kadını, yaşamlarının dönüm noktası olarak nitelendirilen menopozla ilgili daha çok bilgi sahibi olmak istiyor. Bu konuda işe en basit soruları sora-rak başlamakta yarar var: "Menopoz nedir?", "Hormon Replasman Tedavisi'nin (HRT) yararları nelerdir?" gibi.

Kadınların merak ettiği konuların başım da menopoz döneminde hormon takviyesinin şart olup olmadığı geliyor. Biz de Marmara Üniversitesi Hastanesi, Menopoz Kliniği Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mithat Erenus'tan aldığımız bilgiler ışığında, bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık.
HRT Dişiliğin Sürmesini Sağlıyor
Bilindiği gibi menopoz; adet kanamasının kesilip doğurganlığın sona erdiği bir dönem. Ülkemizde menopoza girme yaşının ortalama 48 olduğu belirtiliyor. Eskiden menopoz kadınlar için adeta bir kabustu. Oysa günümüzün kadınları, geçmişe göre çok daha şanslı. Artık menopoz sorunları Hormon Replasman Tedavisi ile kolayca aşılabiliyor. Önemli olan, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak. HRT ile vücuttaki dişilik hormonlarının düzeyleri menopoz öncesi seviyelerine geri dönüyor. Bunun sonucunda, menopoz döneminde ortaya çıkan fiziksel ve duygusal sorunlar ortadan kalkıyor.
Yayın tarihi: 26.04.2001
896
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.