Sağlık

Light gıdalar kandırmaca mı?

Light gıdalar kandırmaca mı?

Diyet yiyecekler zayıflatmıyor. Aç gezen daha çok kilo alıyor. Düşük kalorili listeler kronik mutsuzluk hissi yaratıyor.

Hemen hemen herkes zahmetsizce zayıflamak isterken, çabuk kilo verdiren, düşük kalorili diyet listelerinin, kronik "mutsuzluk hissi" ve" beslenme bozukluğu" yarattığı ortaya çıktı.
Alman Bunte dergisinde yer alan haberlere göre, diyete giren kişiler, yasaklanan yiyeceklere karşı büyüyen arzulara sahip oluyor ve aniden rejimi bozarak daha fazla kilo alıyorlar. Öte yandan son yıllarda "light" denen yiyeceklerin zayıflattığı iddiasının da yanlış olduğu anlaşıldı. Light yiyecekler zayıflatsaydı, herhalde Amerika dünyanın en zayıf insanlarının yaşadığı ülke olurdu ki, araştırmalara göre son 10 yılda herşeyin light çeşidini yiyen Amerikalılar, yüzde 30 oranında şişmanlamışlar. Diyetisyen Dr. Aşkın Yüksel, "Piyasalarda diyet mayonez, diyet salam bile var, bunlar tamamen kandırmaca" diye konuşuyor.
Aç gezerek kilo vermeye çalışanın, daha çok kilo aldığını belirten Dr. Yüksel düşük kalorili rejimlerin, vücudu alarma geçirerek, kalori depolamaya zorladığını söylüyor.

Zayıflama intiharı
Günde 900 ya da altında kalori alarak uzun süre rejim yapmak, insan vücudunda onarılamaz rahatsızlıklara yol açıyor. Araştırmalar uzun süreli rejimler sonucu yeterli ve dengeli beslenmeyen kişilerde kalp krizi ve felç geçirme riskinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bir süre önce Türk basketbolunun simge ismi Galatasaray Antrenörü Aydan Siyavuş da, çok kısa zamanda 15 kilo vermiş ve ani kalp krizi geçirerek ölmüştü. Dr. Yüksel'e göre, kısa sürede aşırı zayıflamak intihar.
Yayın tarihi: 26.09.2001
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.