Sağlık

Kendinize imkansız hedefler koymayın!

Kendinize imkansız hedefler koymayın!

Diyete başlarken yapılan en büyük yanlış çok büyük beklentilere girmektir. İmkansız hedefler belirleyen kişiler bunlara ulaşamayınca, diyetten vazgeçebiliyorlar.

Siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak ve daha hoş bir görünüme sahip olmak istiyorsunuz. Fakat bunun için diyete başlarken fazla hayalperest olmamak gerekiyor. Kendinize ulaşabileceğiniz hedefler koyun ve kendinize şu soruyu sorun, bu kilolar nereden geldi? Kiloları yok etmenin birinci adımı size neyin yaramadığını bilmektir.

Kilonuzu belirleyen çeşitli etkenler:
Ne kadar ve ne tarz yiyecekler tükettiğiniz
Yaşınız ve sağlık durumunuz
Psikolojik ve genetik yapınız
Hayatınızda düzenli egzersize ne kadar yer verdiğiniz
Ne gibi durumlar karşısında yemek yediğiniz.

Neden kilolu olduğunuzu belirleyip, kilolu olmanızı etkileyen davranışlardan kaçınacak şekilde kendinize bir program hazırladığınızda unutmamanız gereken en temel kural; başarılı olmanın sabırlı olmaktan geçtiğidir. Öncelikle diyete başladığınızın ertesi haftası ideal kilonuza kavuşma fantezisinden kurtulun.

İdeal kiloya ulaşmak iki süreçten oluşur; istenen kiloya inmek ve o kiloyu korumak. Kararlı ve sabırlı olduğunuz sürece sağlıklı bir şekilde zayıflamanız işten bile değildir.

Belirleyeceğiniz hedefler başarabileceğiniz küçük hedefler olmalı ki, şevkiniz kırılmasın. İlk hedefinize ulaştığınızda kendinize bir ikinci hedef belirleyebilir, zaten başarmış olmanın verdiği keyif ve cesaretle bir sonraki hedefinizde daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Kilo vermeye kendinize gerçekçi hedefler koyarak başlayabilirsiniz. Hedeflerinizin gerçekçi olup olmadığını aşağıdaki soruları karşılayıp karşılamadığını sorgulayarak test edebilirsiniz:

Kesin mi?
Ölçülebilir mi?
Gerçekleştirilebilir mi?
Zaman sınırlaması var mı?

Bunlara dikkat:

Herkesin vücut tipi ve ölçüleri farklıdır. Kendinizi sağlıklı ve iyi hissettiğiniz kiloyu hedef olarak belirleyin.
İdeal kilonuza ulaşmak için oldukça fazla kilo vermeniz gerekiyorsa, vermeniz gereken kiloyu küçük miktarlara bölün, ilk hedefinize ulaştıktan sonra bir sonrakine geçin. İlk etapta bu kilonun hepsini birden vermeye uğraşmayın.
İlk üç ayda başlangıç kilonuzun %5'ini vermek oldukça iyi bir ilerlemedir. Moralinizi yüksek tutun; ideal kilonuza ne kadar uzun zamanda ulaşırsanız, bu kiloyu korumanız o kadar kolay olacaktır.
İstediğiniz kiloya indiğinizde bir süre kilonuzun oturmasını bekleyin, ideal kiloyu korumak, başarılı olabilmek için en az kilo vermek kadar önemlidir.
Yayın tarihi: 01.12.2007
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.