Sağlık

Kanser tedavisinde beslenme

Kanser tedavisinde beslenme

Kanserden korunmak için çok sık kırmızı et tüketmemek gerekiyor. Ancak kanser hastaları için bunun aksi geçerli. Beslenmelerinde kırmızı etin yeri büyük

Güncellenme tarihi:
Görülme sıklığı her geçen gün artan kanser, kalp hastalıklarının ardından hâlâ tüm dünyada ikinci ölüm nedeni. Kanser yapan nedenlerin başında sigara gelirken ikinci sırada beslenme alışkanlıkları geliyor. Ne yediğimiz ve yediklerimizi nasıl pişirdiğimizin önemi de giderek artıyor. Bu nedenle "Sağlıkta ve Kanserde Beslenme" adlı bir kitap yazan Prof. Dr. Haluk Onat ile diyetisyen Çağatay Demir, bu kitapta sağlıklı bir kişinin beslenmesine, kansere karşı beslenme önerilerinden, kanser hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğine kadar geniş bir yelpazede pek çok konuya yer veriyor. Prof. Dr. Haluk Onat, "Kitapta kanserli hastaların en çok yakındığı bulantı, kusma, iştahsızlık gibi sorunlarla başa çıkma yöntemleri ve hastalar için özel olarak hazırlanan yemek tariflerini bulmak mümkün" diyor. ''Kanserden korunmak için neler yemek lazım? Nelerden kaçınmak gerek? Kanser olduktan sonra özel bir beslenmeye ihtiyaç var mı? Kanser tedavileri sırasında nelere dikkat etmeli? En çok yapılan yanlışlar neler? gibi soruların yanıtları kitapta yer alıyor. Kitabın yazarları Anadolu Sağlık Merkezi'nden medikal onkolog Prof. Dr. Haluk Onat ile beslenme ve diyet uzmanı Çağatay Demir, kanserden korunmada beslenmenin rolü hakkında sorularımızı yanıtladı... Bu kitabın fikri nasıl ortaya çıktı? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Hastalar teşhisleri konulduktan sonra ne tedavi görürlerse görsün en çok sordukları soru ''Ben ne yiyeceğim?'' oluyor. Hastalar genelde tedavileri boyunca özel bir beslenme tipi beklentisi içinde oluyor. ''Şunlar yasak'' ya da ''Şunlardan bol bol ye'' dememizi bekliyorlar. Normalde ise tedavi olan kanser hastalarının böyle özel bir beslenmesi yoktur. Ama hastaların beslenmeyle ilgili önerilere ihtiyaçları var. Eğer siz önerilerde bulunmazsanız öneren komşuları, yakınları çıkıyor. ''Şöyle ye, bunu ye'' diye. Tabii en önemlisi yanlış şeyler de öneriliyor bu arada. Bunları internette de görüyoruz, hastalara birtakım yanlış bilgiler veriliyor. Zamanımızın çoğu bu yanlış bilgileri düzeltmekle geçiyor. Doğru bilgilenmek önemli!
Yayın tarihi: 14.05.2009
2089
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.