Sağlık

Kadın Sağlığı Kampanyası başlıyor!

Kadın Sağlığı Kampanyası başlıyor!

Petrol-İş "Kadın Sağlığı Kampanyası" başlatıyor. Kadın işçileri bilinçlendirmeye yönelik kampanyanın gerekçelerinden biri, kadınların sağlıkları konusunda "kocalarının ya da kaynanalarının insafına kalmaları."

Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) "Kadın Sağlığı Kampanyası" başlatıyor. Kadın işçilerini üreme sağlığı konusunda bilinçlendirmeye yönelik kampanyanın ilk ayağı Bandırma'da gerçekleştirilecek.

Petrol-İş'in kampanyasıyla eş zamanlı olarak, İnsan Sağlığı ve Eğitimi Vakfı (İNSEV) ile birlikte, kadın sağlığı konulu bir dizi seminer de yapılacak.

Kadınların erkeklerden farklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğu ve sağlık hizmetlerine erişimde de erkeklerin gerisinde kaldıkları gerçeğinden yola çıkan Petrol-İş, kadın işçilerine yönelik olarak "Kadın Sağlığı Kampanyası" başlatmaya hazırlanıyor.

Kanser hastalığında kadınlar önde
Petrol İş, "Kadınlar çoğu kez kendi bedeni üzerinde karar verme hakkına sahip olamıyor; dolayısıyla hastalığının tedavisi kocasının ya da kaynanasının insafına kalıyor" diyor.

"Okuma-yazma bilmeyen kadınlar için sağlık hizmetlerine ulaşmak daha da zor" görüşünden hareketle ilk olarak 22 Ocak'ta, Bandırma'da gerçekleştirilecek olan sağlık seminerlerinin konusu: Üreme sağlığı.

Petrol İş, kampanya duyurusunu sendikanın kadın dergisinde yaptı. Dergide, Türkiye'deki kanser vakalarında kadınlarda ilk sırayı yüzde 23.5 ile meme kanserinin aldığı vurgulandı; bunu yüzde 12.4 ile yumurtalık ve rahim kanserinin izlediği belirtildi.

Kadınlar sağlıklarına önem vermiyor

Kadınlarda bu kanser türlerinin sıkça görülmesinin nedeni ise "üreme sağlığı hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak ve kadınların kendi sağlıklarıyla ilgilenmemeleri" olarak açıklandı.

Ayrıca, "geleneksel değer yargıları" ve "utanma"nın erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu hastalıkları ölümcül hale getirdiğine dikkat çekildi.

Üreme sağlığına ilişkin sorunların yanı sıra obezite, kalp krizi, kemik erimesi ve ruhsal bozukluklar gibi birçok hastalık kadınları tehdit ediyor.

İş yaşamında ise genel sağlık sorunlarına, kadınların iş yeri koşullarından ve çalıştıkları sektörlerden kaynaklanan bir dizi sağlık sorunu daha ekleniyor.

Kadınların geçici işlerde çalışması, daha az iş güvenliği, iş yerinde cinsel taciz, çalışma saatleri gibi faktörler, ruhsal sorunlara da zemin hazırlıyor.

Kadın ve çocuk sağlığı üzerine bilgi verilecek

Kadın Sağlığı Kampanyası, ocak ayının son haftasında başlayacak ve sendikanın kadın üyeleri ile erkek üyelerin eşlerine yönelik olacak.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi'nin uzmanları tarafından seminerler için bilgilendirici broşürler hazırlandı.

Broşürler, üreme sağlığı konusunda özel bir öneme sahip olan doğum kontrolü yöntemlerini anlatıyor. Kampanya materyalleri arasında, doğuma hazırlanan, doğum yapmış olan ve bebek büyüten annelere yönelik iki de kitapçık yer alıyor.

Kampanyanın ilk semineri Bandırma'da

Kadın Sağlığı Kampanyası'nın açılışı 22 Ocak 2006 tarihinde Petrol-İş'in Bandırma Şubesi ile birlikte yapılacak. Bu ilk etkinlikte "Kadının Üreme Sağlığı" konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Seminerde ele alınacak konular ise şöyle:

Genel sağlık ve kadın sağlığı sorunları; toplumsal cinsiyet ve kadın sağlığı; koruyucu sağlık kavramı ve kurumların/bireyin sorumluluğu; üreme organlarının anatomisi ve işleyişi; gebelikten korunma yöntemleri.

Söyleşiye; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi'nden hemşire Melek Ergin ve İNSEV'den eğitimci Ayşe Köybaşıoğlu Güngör katılıyor.(SD/AD)

Ayrıntılı bilgi için:

Petrol-İş Kadın Dergisi
Tel: 0 216 474 98 70
www.petrol-is.org.tr
E-posta: petrol@tnn.net
Yayın tarihi: 17.01.2006
917
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.