Sağlık

Hormon Tedavisi ile Zayıflama

Hormon Tedavisi ile Zayıflama

Bilim adamları, vücuttaki fazla yağlarıenerjiye çevirerek şişmanlığı önleyen hormon üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. Şişmanlık konusunda anahtar rolü oynayan "melonocyte-stimulating hormone" (melonin yapan hücreleri uyaran hormon MSH) sayesinde, insanların vücutlarındaki yağları enerjiye çevirerek yakma alternatifielde edecekleri belirtildi.

Vücutta MSH hormonu eksikliğinin, yağların birikmesine ve insanları şişmanlamasına yol açtığı kaydedildi.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, MSH'nın beyinde iştahı düşürdüğü ve aynı zamanda vücudun metabolizmasını harekete geçirerek fazla kiloları enerjiye çevirdiği gözlendi.

Şimdiye kadar şişmanlığa iştahın kontrol edilememesi ve egzersiz yapılmamasının neden gösterildiğine değinen bilim adamları, yeni araştırmanın, vücuttaki yağların nasıl biriktirildiğini veya nasıl enerjiye çevrilerek yakıldığını ortaya koyduğuna değindi.

Vücuttaki MSH miktarının, azalması ile vücudun yağ birikimi yaptığı, MSH miktarının artması ile vücuttaki yağların enerjiye çevrildiği ve şişmanlığın önlendiği açıklandı.

Colorado'da bulunan Eleanor Rosevelt Enstitüsü bilim adamlarından Dr. David Patterson, yeni buluşun insanlarda kullanılmasıyla kanser hastalarında kemoterapi nedeniyle meydana gelen kilo kaybının da önlenebileceğine değindi. Ayrıca, kilo alamama sorunu olanlar içinde MSH tedavisinin uygulanabileceği bildirildi.

MSH hormonuyla ilgili olarak insanlar üzerinde yapılacak klinik denemelerin, bu yıl içinde başlayacağı kaydedildi.

Klinik denemelerinden sonra, ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi'nin onayına sunulacak MSH kilo kontrol terapisinin, MSH tabletleriyle insanlara uygulanabileceği açıklandı.

Colorado Üniversitesi'nde yapılan araştırmayla ilgili rapor, Ulusal bilim Akademisi yayın organı Proceedings dergisinde yer aldı.
Yayın tarihi: 04.07.2001
1247
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.