Sağlık

Hızlı kilo verince vücutta neler oluyor?

Hızlı kilo verince vücutta neler oluyor?

Herkes bir an önce bikini giyebilmek için hafta 3-5 kilo vermenin derdine düşüyor ancak bu vücut için son derece sağlıksız.

Güncellenme tarihi:
Diyetisyenimiz Müge Başer, yaza doğru görüştüğümüz kişilerin çoğunun böyle hızlı diyetler istediğinden şikayet ediyor. Ben de "O zaman anlat ki yazalım, herkes öğrensin hızlı diyetin zararlarını" dedim. İşte diyetisyenimizin anlattıkları: Elektrolit dengesizliği Ara sıra haftada 3-5 kilo kaybettiren, düşük kalorili veya tek çeşit beslenmeye dayalı diyetler okuruz. Bunlar genellikle vücuttan su ve tuz atılmasıyla gerçekleşen kilo kayıplarına neden olurlar. Oysa bu, çok tehlikeli bir durumdur. Hele diyetle birlikte idrar söktürücü veya laksatiflerin alınması çeşitli kalp-damar hastalıkları, böbrek sorunları ve ölümlere kadar giden sonuçlara yol açar. Kilo verdiğimizi sanırken aslında yaptığımız vücudumuzdaki suyu atarak onu kurutmak ve mineral kaybına uğratmaktır. Yağlarsa eksilmeden yerinde durur. Yaşla birlikte sabit bir hızla kaslar azalarak, yerini yağlara bırakır. Şok diyetler yapıldığındaysa verilen kiloların çoğu su ve kaslardan gider. Oysa asıl hedef vücutta fazla yağ yüzdesini azaltmak olmalıdır. Yeterli ve düzenli bir beslenme programıyla vücuttaki yağdan vermek kalıcı kilo kaybını sağlar. Hormonal rahatsızlıklar Hormonal dengesizlikler, kilo vermeyi zorlaştıran etkenlerden biridir. Genetik yapıdan kaynaklı hormonal bozukluklar dışında beslenme hatalarıyla da hormon dengeleri değişebilir. Diyet ne kadar kısıtlıysa vücudun biyokimyası ve temel açlık/tokluk sinyallerinin bozulma riski de o kadar artabilir. Metabolizma yavaşlamışsa ve sürekli kilo verip almalar yaşanıyorsa (yo-yo diyeti) diyet krakerleri ve salata yeseniz bile kilo veremezsiniz. Hızlı diyetlerde başarı oranı Metabolizmanın yavaşlaması, kas kaybı ve iştah kontrolünün bozulmasıyla bir araya gelen bu tarz diyetlerin kalıcı olma şansı yoktur. Düşük kalorili veya tek çeşit beslenmeye alışmış metabolizma, farklı besin alınımını veya kalori artışını tolere edemeyebilir. Verilmesi gereken ideal kilo Kişinin mevcut kilosuna bağlı olarak haftada 0.5-1 kilo vermesine sağlıklı kilo kaybı denebilir. Beden Kitle İndeks'i çok yüksek kişilerde (30'un üzerinde) başlangıçta kilo vermek kolay olur ancak bir süre sonra vücut bir platoya ulaşır. Diyetisyenin önereceği beslenme yaklaşımıyla kilo verme hızı dengelenir. Ayrıca bu süreçte fiziksel aktivitenin önemi büyüktür. Hareket edilmiyorsa alınan kaloriler vücutta yakılmayı bekleyecektir. Fiziksel aktivite, metabolizmayı hızlandırır ve yağlar yakılır. Yağ yakmanın önemi Yağları yakmak, yani bilinçli şekilde kilo vermek, aslında ince görünmek için değil, fazla kilolarla ilgili sağlık sorunlarından kaçınmak içindir. Vücuttaki yağların eritilmesi sağlığınızı kazanmanın en etkili yollarından biridir. Böylece yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp-damar hastalıkları, TİP 2 diyabet, kolesterol yüksekliği, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yakalanma riski azalır. Dr. Hasan İnsel
Yayın tarihi: 08.07.2010
12123
dahafazlası
YORUMLAR

ben 85 kiloyum acaba ne yapalım onu düşünüyorum yardımcı olur musun kilo vermek istiyorum ama olmuyor

merve yavuz 09.05.2013 10:07:53
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.