Sağlık

Her Dört Kişiden Biri Ruhsal Sorunlu!

Her Dört Kişiden Biri Ruhsal Sorunlu!

Türkiye'de yetişkinlerde her 4 kişiden birinde tedavi gerektirecek düzeyde ruhsal hastalık bulunduğunu, çocuk ve gençlerde ise davranış ve duygusal sorunların yaygın olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nun verilerine göre, toplumun yüzde 25'i ruh sağlığı hizmetine ihtiyaç duyuyor.

Çocuklardaki ruhsal davranış ve duygusal sorunları ile yetişkinlerdeki ruhsal bozuklukların toplumda yaygın görülmesine karşın, yeterince tanınmadığı bildirilirken, 2-3 yaş grubu çocuklarda sorun davranışların görülme sıklığının yüzde 10.9, 4-18 yaş
grubunda ise yüzde 11.3 olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, şehirlerde ruhsal hastalık görülme oranı, kasaba ve köylerden yüksek çıkarken, coğrafi bölgelere göre ruhsal hastalık dağılımı farklılık gösteriyor. Batı bölgelerinde ruhsal rahatsızlık görülme oranı diğer bölgelere göre daha fazla olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı personeline halka ruhsal sorunlardan korunmaları için bazı önerileri iletmesini istedi. İletilmesi istenen bazı mesajlar şöyle:

* Kendizine güveninizi geliştirmeye çalışın.

* Etkili iletişim kurmaya çalışın.

* Olumlu tutum geliştirmeye çalışın.

* Kendinizin ve başkalarının öncelikle yapabildiği iyi şeyleri farkedin.

* Korkularınızın üstesinden gelmeye çalışın.

* Amaçlarınızı gerçekçi olarak belirleyin.

* Olmasını istediğiniz güzel şeyleri yapmaya çalışın ve bu konuda ısrarcı olun.

* Kendi kendinizle ve karşınızdakilerle olumlu diyalog kurun.

* Problemi saptayın ve küçük parçalara ayırarak çözmeye çalışın.

* Çözüm için seçenekleri belirleyin.

* Sonuçları değerlendirin, kışmayın.
Yayın tarihi: 30.10.2001
832
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.