Sağlık

'Havalar soğudu' diye sporu bırakanlar kilo alıyor

'Havalar soğudu' diye sporu bırakanlar kilo alıyor

Yaz aylarında düzenli yaptıkları spora havaların soğuması nedeniyle ara verenler, yapmayanlara göre daha çabuk kilo alıyor...

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, "sporu bırakanlarda görülen ani kilo artışlarının nedeni, bu kişilerin sindirim sistemlerinin normalden daha hızlı çalışmasıdır" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez öneme sahip sporun, düzenli yapılması halinde yararlı olacağını söyledi. Özellikle kadınların, yaz aylarında formda görünmek için spora ağırlık verdiklerini belirten Kaya, "Sporla uğraşan kadınların önemli bir çoğunluğunu, açık havada koşan ve yürüyüş yapanlar oluşturuyor. Ancak, havaların soğuması ile birlikte, hasta olacakları endişesiyle düzenli yaptıkları spor ara veriyorlar" dedi.

Kaya, düzenli spora verilen aranın, uzun olması halinde, vücutta bazı olumsuzlukların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabileceğini ifade ederek, özellikle kadınların soğuktan korunarak, sporlarına devam etmesi, en azından yürüyüşlerini sürdürmesi gerektiğini belirtti. Yaptıkları düzenli sporu bırakanların spor yapmayanlara oranla daha çabuk kilo aldığını bildiren Kaya, şunları söyledi: "Düzenli olarak spor yapan kişilerin sindirim sistemleri, yüksek enerji ihtiyacı nedeniyle normalden çok daha hızlı çalışır. Özellikle bağırsaklardaki besinleri emici tüylerin fonksiyonları gelişerek, tüketilen protein ve karbonhidratları hızlı bir şekilde kaloriye dönüştürür. Spor yapan kişilerin yediği gıda maddelerinin önemli bir kısmı vücut tarafından değerlendirilirken, spor yapmayanların tükettikleri gıdaların büyük bölümünü atılır."

Kaya, bu nedenle, sindirim sistemi yüksek enerji üretimine alışan kişilerin spora ara verdikleri anda kilo almaya başlayacaklarını belirterek, "Bu kiloların verilmesi ise normal kişilere oranla çok daha zordur. Ayrıca, karın ve göğüs bölgeleri ile kalçalar gibi vücudun bazı yerlerinde sarkmalar oluşur. Bu nedenle, havaların soğuması bahane edilmeden, evde kurulacak basit düzeneklerle ya da spor salonlarında spora devam edilmelidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 14.10.2003
886
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.