Sağlık

Hamilelik yogası

Hamilelik yogası

Hamilelik yogası yanı prenatal yoga, Avru­pa ve Amerika'da son yıllarda kadınlar arasında giderek yaygınlaşıyor.

Özellikle Madonna'nın hamilelik döneminde popülerle­şen hamilelik yogasının hamilelik sırasında ve sonrasında anneye ve bebeğe hem psi­kolojik hem de fizyolojik olumlu yansıma­lar ve açılımlar yarattığı iddia ediliyor. Pre­natal yoga sayesinde anne adaylarının bebekleri ile hamilelik sırasında ve sonrasın­da zihinsel bütünleşme sağlamaları amaç­lanıyor. Ülkemizde Güven Hastanesi'nde yoga eğitimi veren Pınar Canko, bu saye­de annenin nefes aldıkça bebeğin nefes alış biçimini öğrendiğini söylüyor; "Eğer anne gevşekse, derin ve uzun nefes alıyorsa, eğer korku dolu ve stresli değilse, büyük bir ola­sılıkla bebeği de aynı gevşek halde, derin ve uzun nefesler alarak doğar. Çünkü be­beğiniz içinizdeyken, onlar kan dolaşımını, hazmı, kalp atışını duyarlar ve nefesinizi hissederler. Eğer tüm bunlar gevsek, yu­muşak ve muntazam ise bebek tüm dünya­yı öyle yorumlar." Prenatal yoganın müm­künse her gün ya da en az haftada bir ke­re yapılması uzmanlarca tavsiye ediliyor.

Ayrıca her geçen gün vücudu biraz daha değişen, biraz daha kilo alan ve ağırlık mer­kezinin değişmesinden dolayı duruş bozuk­luğu yaşayan, hareketliliği biraz daha kay­bolan anne adayları, prenatal yoga ile fizik­sel olarak iyi hissetmeyi öğreniyorlar ve kendilerine olan güvenleri artıyor.

Prenatal yoga ile yapabilecekleriniz:

• İçinizde gelişen hayatla bağlantı kuracaksınız.

• Kaslarınızı gevşetip kan dolaşımınızı artıracaksınız.

• Doğuma hazırlık için kalçaları açacaksınız.

• Kegel egzersizleri ile gücünüzü artıracak, doğum için leğen kemiğine esneklik kazandıracaksınız.

• Güç, esneklik, denge ve dayanıklılığınızı geliştireceksiniz.

• Gerginlik ve üzerinizdeki stresi rahatlatacaksınız.

• Üst ve alt vücudu sıkıştıracak ve kuvvetlendireceksiniz.

• Sırt, kalça ve baldırları güçlendirecek ve onlara esneklik kazandıracaksınız.
Yayın tarihi: 04.05.2004
1185
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.