Sağlık

Göğüs Kanserine Karşı Önlem

Göğüs Kanserine Karşı Önlem

Kadınların korkulu rüyası göğüs kanserine önceden birtakım önlemler almak mümkün. Soyalı ürünler, hamilelikte fazla kilo almamak ya da bebek emzirmek bunlardan birkaçı..

Göğüs kanserinin önlenmesine yardımcı olabilecek 5 davranış türü

1.Karın bölgenizin inceliğini koruyun
Kanada'da yaklaşık 2.500 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada belleri 86 santimden daha kalın olan kadınların menapoz sonrasında göğüs kanserine yakalanma riskinin, bel çevresi 71 santimin altında olan kadınlara oranla %30 daha fazla olduğu bulundu.

2.Bel/Kalça oranınıza dikkat edin
Araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre, bel çevresinden daha önemlisi de bel ve kalça ölçüleri arasındaki ilişkiydi. Kum saati biçimini üç aşağı beş yukarı koruyan kadınların hayatlarının daha sonraki evrelerinde göğüs kanserine yakalanma riskleri daha düşüktü. Görünüşe göre risk kalçalardaki kilolardan ziyade bel bölgesinde toplanan kilolardan ötürü yükseliyor. Bu durumun ardında yatan asıl neden bilinmese de karın bölgesindeki yağ dokularınca üretilen östrojen hormonuna bağlanabilir.

3.Pratik soya ürünleri
Güney Florida'da yapılan başka bir araştırmada yaşları 25-55 arasında değişen kadınlara 12 hafta boyunca her gün 40 miligram soya katkılı ürünler ya da plasebo verildi . Soya alan kadınların adet dönemleri ortalama 3.5 gün daha uzarken plasebo grubunun dönemlerinde bir günden daha az bir kısalma görüldü. Adet döneminin uzatılması, hayat boyunca geçirilen adet dönemlerinin sayısını azaltarak göğüslerin östrojene , dolayısıyla da kanser riskine maruz kaldığı süreyi kısaltıyor.

4.Hamilelikte çok fazla kilo almayın
Hamileyken 17 kilodan daha fazla alan kadınların menapozdan sonra kansere yakalanma riski yüzde 40 daha yüksek çıktı. Hamilelikte kandaki östrojen seviyesinin yükselmesi anomali hücrelerinin büyüyerek yıllar sonra kötü huylu hale gelmesini körükleyebilir.

5.Bebeğinizi emzirin
Bebeklerini daha uzun süre emziren kadınlar göğüs kanserine karşı daha fazla korunuyorlar. Yaklaşık 30 ülkeden 15.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmadan çıkan veriler bu yönde. Araştırmada ABD gibi gelişmiş ülkelerde hem emzirmenin hiç uygulanmaması hem de süresinin kısa oluşu göğüs kanseri vakalarına sık rastlanmasıyla ilintilendiriliyor.

Doğum kontrol haplarının rolü ne?

Hap almalarının göğüs kanseri riskini artırmasından korkan kadınlara iyi haber. Konuyla ilgli olarak yapılan son araştırmada göğüs kanseriyle hamileliği önleyici hapların geçmişte kullanılmış ya da halen kullanılıyor olması arasında hiçbir bağ bulunmadı. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, hastalığa yakalanan kadınların hap kullanmış olma oranı göğüs kanseri olmayan kadınlara göre hiç de fazla değildi. Dahası yüksek dozda östrojen içeren hapların uzun süre kullanılmasının yanısıra bir defaya mahsus alınmasının da göğüs kanseri riskini yükselttiği görülmedi. Diğer araştırmalarda da hamileliği önleyici hap almanın rahim ve yumurtalık kanseri riskini yüzde 40 oranında azalttığı ortaya çıkarıldı. Peki haplar göğüs kanserinde de aynı etkiyi yaratabilir mi? Araştırmacılar hamileliği önleyici hapların göğüs kanseri riskini azalttığının bulunmasının pek olası olmadığını dile getiriyorlar.
Yayın tarihi: 12.09.2002
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.