Sağlık

"Gelecek için" hep beraber

"Gelecek için" hep beraber

AIDS Savaşım Derneği'nin kamuoyunu bilinçlendirmek için düzenlediği "Gelecek İçin Hemen Şimdi" kampanyası, 1 Aralık AIDS Günü'nde yapılacak gala ile başlıyor.

Günümüzün en önemli hastalığı şüphesiz AIDS. Üstelik şimdilik çaresi de yok. Bu hastalık dünyada hızla yayılıyor. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere pek çok ülke AIDS'e karşı önlem almaya çalışıyor.

Türkiye'de AIDS ile ilgili çalışmaları AIDS Savaşım Derneği ve birkaç sivil toplum kuruluşu sürdürüyor. Bu kuruluşlar, toplumu ve resmi kurumları bu tehlike karşısında uyarma ve önlem almaya yönlendirme çabasında.

AIDS Savaşım Derneği, 2005 yılında bu ölümcül hastalığa karşı Türkiye çapında büyük bir kampanya düzenlemeye hazırlanıyor. "Gelecek İçin Hemen Şimdi" sloganıyla yola çıkan kampanya, çağımızın vebası olarak nitelenen AIDS'e karşı kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan bir toplum sağlığı projesi. Projenin hedeflerine gelince... Başta gençler olmak üzere toplumun farklı kesimleri için AIDS virüsünün bulaşma ve virüsten korunma yollarıyla ilgili eğitim programları oluşturmak, mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak ve onları AIDS konusunda bilinçlendirmek.

Ünlü isimler mücadele için çağrıda bulunacak

Kampanya, derneğin 1 Aralık Dünya AIDS Günü'nde gerçekleştireceği gala ile başlayacak. Hilton Convention & Exhibition Center'da yapılacak gala gecesinde Sertab Erener bir konser verecek, Ney Dans Topluluğu galaya "Romanlar" gösterisi ile katılacak. Modacı Bahar Korçan ve Ümit Ünal da galada kreasyonlarını sergileyecek. Galada iş, sanat, spor ve akademik çevrelerden kamuoyunun tanıdığı isimler aynı sahnede bir araya gelerek AIDS ile mücadele çağrısı yapacaklar. Kampanyanın sponsorları Roche, Milliyet gazetesi, Dream TV, Hello dergisi, Kanal D, CNN TÜRK, DBR Grubu dergileri ve MAC Cosmetics.

İki modacıdan AIDS mesajlı defile

Ümit Ünal: "Bu kampanya sayesinde AIDS'i konuşabileceğiz"

Moda tasarımcısı olmaktan çok, mesaj veren bir tasarımcı olduğum için her koleksiyonumun bir öyküsü, bir mesajı var. Daha önce hazırladığım Çingeneler koleksiyonumu bu gece için AIDS ile benzeştirdim. Çingenelerin yaşadığı belli bir toprak yok. Dünyanın her yerindeler. Dünyada da AIDS'in aynı Çingeneler gibi coğrafyası yok. Kampanya için Çingeneleri ve AIDS'i bu yönleriyle eşleştirdim. Bu kampanya insanların çok konuşmadığımız bir hastalık olan AIDS'i konuşup, bu hastalığı tanımasını ve tedbir almasını sağlayacak. Önemli bir adım olacak.


Bahar Korçan: "Sözlerimizle birkaç can kurtarsak bile bize yeter"

Gala gecesinde 2005 yaz koleksiyonumdan birtakım parçalar sergileyeceğim. Bu kıyafetleri Elif Dağdeviren, Elif Ilgaz, Yonca Evcimik ve Berna Sağlam gibi isimler giyip AIDS'le ilgili mesajlar verecekler. Neticede bu gecede bizim söyleyeceğimiz bir cümle birkaç insanı uyandırsa, böylece birkaç can kurtarsak bu bile bize yeter.

"Gençlik Evleri" rehberlik yapacak

AIDS Savaşım Derneği'nin "Gelecek İçin Hemen Şimdi" kampanyasının hedeflerinden bazıları şunlar:
AIDS virüsünün bulaşma yolları konusunda toplumu bilgilendirmek
Virüsten korunma yollarını göstermek
HIV+ bireylerin topluma kazandırılmasını sağlamak
AIDS'in sosyal yaşamla bulaşmayacağını topluma anlatmak
AIDS hakkındaki önyargıları değiştirmek
AIDS hastalarının tedavisi için kaynak sağlamak
AIDS araştırmaları için fon oluşturmak
Topluma AIDS konusunda rehberlik hizmeti verecek "Gençlik Evi" projesi için fon oluşturmak

Türkiye'de tam 1800 kayıtlı AIDS vakası var

Dünyada ilk AIDS vakası 1981 yılında kaydedildi.
HIV virüsü 1984 yılında bulundu.
2003 yıl sonu istatistiklerine göre dünyada HIV+ olan kişi sayısı 40,2 milyon.
2003 yılı içinde virüse yakalananların sayısı 5 milyon.
2003 yılında virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3,2 milyon.
AIDS'in hızla yayıldığı Doğu Avrupa ve Orta Asya'da 2003 yılında yaklaşık 230 bin kişiye bulaştı ve bu bölgelerde kayıtlı vaka sayısı 1,5 milyona ulaştı.
Türkiye'de 2003 yıl sonu itibarıyla kayıtlı vaka sayısı 1800.
Yayın tarihi: 02.12.2004
902
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.