Sağlık

Gazlı içeceklere dikkat!

Gazlı içeceklere dikkat!

Gazlı içeceklerde ve bisküvi gibi hazır gıdalarda koruyucu madde olarak kullanılan sodyum benzoat (E211) adlı kimyasal madde çocuk sağlığına zarar veriyor.

İngiliz The Independent gazetesi haberine göre gazlı içecekler ve bisküvi gibi hazır gıdalarda koruyucu madde olarak kullanılan sodyum benzoat (E211) adlı kimyasal madde çocuk sağlığına zarar veriyor.

İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi'nin 1999'dan bu yana yürüttüğü araştırmaya göre, E211 insan hücresinin 'makine dairesi' olarak bilinen mitokondria bölümünde kalıcı DNA hasarlarına yol açıyor. Hücrelerde meydana gelen bozukluklar, çocukların yetişkin olduklarında siroza ve Parkinson hastalığına yakalanması riskini artırıyor. Araştırmayı yapan moleküler biyoloji uzmanı Profesör Peter Piper,

"Sodyum benzoat, içeceklerdeki C Vitanimi ile birleştiğinde kimi zaman ortaya benzene adlı kimyasal enzim ortaya çıkıyor. Benzene kansere yakalanma riskini tetikliyor" uyarısını yaptı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2000 yılında yayınladığı raporda E211 için "güvenli" ifadesini kullandı. Ancak DSÖ, "Bu görüşü destekleyen bilimsel veriler sınırlıdır" notunu raporun altına düşmeyi imhal etmedi. İngiliz Parlamentosu, başta E211 olmak üzere gazlı içeceklerdeki koruyucular konusunda geniş kapsamlı araştırma yapılması için karar aldı.

Bu rakamlara dikkat edin!

.E102 Renklendirici. Astım krizini tetikliyor ve tiroid kanseri riskini artırıyor.

.E104 Renklendirici. ABD ve Norveç'te yasak. Deride iltihaplanmaya yol açabiliyor.

.E110 Renklendirici. Böbrek kanseri riskini artırıyor.

.E122 Renklendirici. Astımı olanlarda krizi tetikleyebiliyor.

.E407 Koruyucu. Kanser riskini artırıyor.

.E621 Konservelerde koruyucu. Solunum yolu hastalıkları ve astım riskini artırıyor.

.E622 Koruyucu. Başağrısı, kusma ve nefes darlığı yapıyor.

.E635 Makarna ve keklerde koruyucu olarak kullanılıyor. Alerji yapabiliyor.
Yayın tarihi: 05.06.2007
818
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.