Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Ev işlerini 'spor' olarak görmeyin

Ev işlerini 'spor' olarak görmeyin

Evin içinde sabahtan akşama dek koşuşturuyor olabilirsiniz; ama bu faaliyetleri spor olarak değerlendirmemelisiniz.

Günlük işlerin yanı sıra yürümek ya da egzersiz hareketleri yapmak sizi hareketsizlikten kaynaklanan hastalıklardan koruyacaktır. Ev işlerinin düzensizliği onları faydalı bir egzersiz olmaktan çıkarıyor. Ev kadınlarının, ev işlerinin haricinde düzenli ve devamlı spor yapmaları gerekiyor.

Gelişen teknolojinin bir sonucu olarak, insanların çoğunun günlük faaliyetleri, evi veya işyeri ile arabası arasındaki yürüyüşüdür. Bu sınırlı hareketi gerektiren hayat tarzıyla alınan fazla gıdalar bir araya gelince şişmanlık meydana gelmektedir. Şişmanlık ise beraberinde birçok hastalığı getirmektedir. Düzenli ve yeterli derecede kulanılmayan kas ve eklemler, zamanla esnekliğini ve hareket kabiliyetlerini kaybeder.

Şişmanlığa yol açan fazla enerjiyi harcamak için günde en az bir defa olmak şartıyla her gün düzenli egzersiz yapılması gerektiğini belirten ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. Dr. Aslan Mayda, egzersizin bağışıklık sistemi üzerine tesiri konusunda yaptığı araştırmalara göre, hareketsiz veya aşırı hareketli vücutların hastalıklara eğilimli olduğunu belirtti.

Egzersiz ve hareketlerin başlangıçta az sayıda, ağrı ve yorgunluk yapmayan ölçüde olması gerektiğini belirten Op. Dr. Mayda, "Bugün ancak düzenli ve aşırı olmamak kaydıyla yapılan egzersizlerin vücuda faydalı olduğu kabul edilmektedir. Düzenli egzersizlerin kan basıncını düzenlediği, kalbi besleyen damarları normalde tutarak koroner kalp hastalığı riskini azalttığı, stres ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırdığı, hücre yaşlanmasını geciktirdiği ve ömrü uzatmaya vesile olduğu kabul edilmektedir." dedi.

Egzersizler üzerine araştırmalar yapan ve yazılar yazan Mayda, orta derecede ve düzenli yapılan egzersizin vücudun savunma sistemi üzerinde etkili olduğunu da söyledi.
Yayın tarihi: 29.08.2003
677
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.