Sağlık

En popüler mineral: Krom

En popüler mineral: Krom

Son aylarda herkesin zayıflama mucizesi olarak gördüğü ve piyasada çok çeşitli markalar altında satılan krom nedir, ne faydası vardır...

Güncellenme tarihi:
Krom, vücut için gerekli olan, insülin hormonunun işlevselliğine katkıda bulunan ve karbonhidrat, protein, yağ metabolizmasında etkilere sahip bir mineraldir. Kromun, diyabeti olan bireylerde, kilo verimini desteklediği ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olarak kullanılabileceği ileri sürülmektedir. Krom yetersizliğinin geri dönüşümlü olarak insülin direnci ve diyabet ile sonuçlanabildiği bilinmektedir. Ancak buna rağmen belirgin ve ciddi krom yetersizliği olmayan bireylerde krom desteği alımı ile oluşan etkiler henüz net ve kesin değildir.

Obeziteye davetiye: İnsülin direnci

Üreticiler, krom mineralinin, insülin rezistansı ve onunla ilişkili olan tip 2 diyabet, dislipidemi(kan yağlarında yükselme) ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanımını desteklemektedir. Son zamanlarda krom destekleyicileri tek başına Amerika'da satılan diğer diyet destekleyicileri pazarının %6'sını oluşturmaktadır.

Krom Nerelerde Bulunur?

İnsan vücudu tarafından ihtiyaç duyulan, besinlerde bulunan ve vücut tarafından kullanılan biyolojik olarak aktif olan krom, 3 değerlikli formdadır ve ilk kez bira mayasında keşfedilmiştir. Kromun kullanılan 3 değerlikli halleri krom pikolinat, krom nikotinat ve krom kloriddir. Genel olarak, et, kabuklu deniz ürünleri, balık, yumurta, tam tahıl ürünleri, kabuklu yemişlerde, bazı meyve-sebzeler ve baharatlar kromun kaynakları arasındadır.

Bazı Besinlerin Krom İçerikleri

Krom İçeriği (mcg/100 gramında)
Midye: 128
İsitiridye :57
Kuru hurma: 29
Armut :27
Tam tahıl unu : 21
Domates : 20
Mantar : 17
Brokoli :16
Arpa :13
Fındık :12
Mısır:9
Yumurta Sarısı:6

Kromun Vücuttaki Görevleri

Krom uzun yıllardır, sağlık üzerine olası potansiyel etkileri nedeniyle araştırılmaya devam eden bir mineraldir. Araştırmalar, kromun diyabet tedavisinde kullanımı, kan yağları üzerine olan etkileri, kilo yönetimini desteklemesi ve vücut kompozisyonunda oluşturduğu değişiklikler üzerinde yoğunlaşmıştır.

Kan Şekeri–Krom İlişkisi

Tip 2 diyabeti olan bireylerde, yani pankreas tarafından salınan karbonhidrat, yağ ve proteinin vücutta depo edilmesinde görevli hormon olan insülinin düzeyi yeterli olduğu halde üretilen insülinin kas ve diğer dokular üzerindeki etkinliğinde sorunların oluştuğu durumlarda, kan şekeri kontrolünde sıkıntılar yaşanmaktadır. Yapılan birçok çalışmada krom desteğinin, tip 2 diyabeti olan bireylerde kan şekeri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. 41 çalışmadan yapılan meta analize göre araştırmacılar, tip 2 diyabeti olan bireylerde kromun, kan şekeri kontrolünde yardımcı olduğu ancak kesin bir sonuca varılmak için hala iyi planlanmış, klinik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtilmişlerdir. Ayrıca tip 2 diyabeti olan bireylerde kullanılması önerilen krom desteğinin miktarı da henüz sonuçlanmamış veya çelişkili sonuçları kapsayan bir başlıktır. Bunlara ek olarak, tip 2 diyabeti olmayan bireylerde krom desteğinin kan glikozu üzerinde bir etkisinin olmadığı sonucu çıkarılmıştır.

Kilo Yönetimi–Krom İlişkisi

Kromun glikoz ve yağ metabolizması üzerinde etkili olduğu bilindiği üzere, araştırmacılar kilo verimi ve vücut kompozisyonu (daha az yağ, daha fazla kas kitlesi) üzerine olası potansiyel etkilerini araştırmışlardır. Bazı çalışmalar, krom desteği alan grubun, çalışmadaki kontrol grubuna göre daha fazla yağ kitlesi kaybettiğini göstermiş olsa da, diğer çalışma sonuçları ile bu olası etki desteklenememiştir. Yakın zamanda kadınlar üzerinde yapılan ve katılımcıların krom desteği kullanan ve kullanmayanlar olarak ayrıldığı ancak enerji ve besin öğeleri açısından benzer diyet tüketmelerinin sağlandığı bir çalışmada, krom desteği alanların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında daha fazla kilo ve yağ kitlesi kaybettiğine dair bir sonuç elde edilememiştir.

Yayın tarihi: 12.03.2009
2304
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.