Sağlık

En çok sorulan egzersiz soruları

En çok sorulan egzersiz soruları

Spor ve beslenme danışmanı Sencer Bulut kadınların en çok merak ettikleri fitness sorularını cevapladı. Spor yaparken bazı noktalara dikkat ederek çalışmalarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
Spor yapmama rağmen belim bir türlü incelmiyor, ne yapmalıyım?

Bu bölgedeki yağlar ilk depolanan ve en son yakılabilen yağlardır. Vücudumuzun bu kısmındaki inatçı yağların eritilmesi, bilinçli bir diyet ve iyi hazırlanmış bir spor programı gerektirir. Diyet yaparken sadece karbonhidrat alımını düşürmek yetmez. Basit şeker (monosakkarit) alımı vücudunuza bel çevresindeki yağların kendini koruması için gerekli gücü sağlar. Şeker alımını meyvelerden ve sebzelerden sağlamak gerekir. Sporda en çok yapılan yanlışsa, bitmek tükenmek bitmeyen abdominal (karın) egzersizleridir. Bu egzersizleri ısrarla tekrarlamak bel çevrenizdeki yağları fazladan yakmayacağı gibi belinize ve buradaki adale grubuna zarar verebilir. Bu nedenle, diyetinize yardımcı olması açısından diğer adale grupları kadar çalıştırmak yeterli olacaktır.

Spor yaparken su içilmeli mi?

Spor yaparken vücut su atar. Su kaybı dengelenemezse yaptığınız spor çalışmasını yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun önlenmesi için iki saatlik bir çalışma sırasında yarım litre su tüketilmeli. Bu seviyenin aşılması şişkinlik yapabileceğinden su almada optimum seviyeyi tutturmak önemli.

Spor yaparken enerji içecekleri tüketilmeli mi?

Özellikle kardiyo çalışması sırasında vücut ter atar. Bu kayıp beraberinde mineral ve glikojen seviyelerinde azalmaya neden olur. Azalan mineral ve glikojen seviyeleri yorgunluk ve krampları getirebilir. Bu nedenle enerji içecekleri takviye açısından faydalı olabilir. Diğer yandan, enerji içeceklerinin barındırdıkları basit şeker yüzünden yağ yakımının durması veya minimum seviyeye inmesi de söz konusudur. Bu sorunla karşılaşmamak için sekersiz, sadece mineral içeren enerji içecekleri seçilmelidir.

Çok zayıfım ama kas yapmak istiyorum. Protein almam söyleniyor. Bu da bel kısmımın kalınlaşmasına neden oluyor, ne yapmalıyım?

Kas oranında artış sağlamak için bilinçli bir program çerçevesinde yeterli protein alımı gereklidir. Diğer yandan ihtiyaçtan fazla alınan protein, kilo alımına neden olur. Uygun bir kas geliştirme programı (ağırlık çalışması) ile birlikte alınması gereken protein miktarı vücudunuzdaki kas, yağ ve su oranına göre hesaplanır. Kabaca kilonuzun 0,01- 0,013 katı karşılığı olması yeterlidir. Örnek olarak 70 kg'lık bir insanın kas oranında artış sağlamak için günde 70- 90 gram civarında protein alması gerekir.
Yayın tarihi: 11.11.2008
9108
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.