Sağlık

Egzersizle şekil bozukluklarına son verin

Egzersizle şekil bozukluklarına son verin

Sürekli sağ ya da sol elin kullanılması, oturma, uyuma gibi günlük alışkanlıkların vücutta yolaçtığı şekil bozuklukları, bilinçli egzersizle tamamen yokedilebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, dikey olarak iki parça halinde incelenen insan vücudunun, sağ ve sol bölümünde bulunan kemik, kas ve doku özelliklerinin, normalde aynı ölçülere sahip olması gerektiğini söyledi. Ancak, sürekli sağ ya da sol elin kullanılması gibi günlük alışkanlıklar, otomobil kullanma, hatta uyuma şeklinin bile vücutta bazı şekil bozukluklarına yol açabildiğini vurgulayan Kaya, söz konusu deformasyonların az ya da çok her insanda görülebileceğini belirtti.

Günlük yaşamında sürekli sağ elini kullanan bir kişinin omurgasının, vücudun yükünü sürekli aynı tarafa vermesine bağlı olarak kemiklerde aşınma sonucu sağa kaydığını ifade eden Kaya, bu sorunun giderilmemesi durumunda, yaş ilerledikçe vücudun da sağa eğik bir şekil alabileceğini söyledi. Kaya, bisiklet, gülle atma ya da halter sporu yapan kişilerin vücutlarında olduğu gibi, yapılan mesleğe göre vücut şekillerinde çok değişik, rahatsızlık verici deformasyonların görülebileceğini belirterek, "Bir insanın bacakları, yaptığı spor ya da yaşadığı yerin coğrafi yapısına göre kalınlaşabildiği gibi bu tür özellikler doğuştan da gelebilir" dedi.

Postür analiz testi ve egzersiz

Söz konusu deformasyonların vücudu orijinal orantıdan saptıracağını ve sadece fiziki bozukluk değil, ciddi sağlık sorunlarına da yol açabileceğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

"Hemen herkesin vücudunda var olan deformasyonlar, bilinçli olarak yapılacak egzersizlerle tamamen yok edilebilir. 'Postüral eğrilik' adı verilen deformasyonların giderilmesi için, vücudun sağ ve sol tarafının karşılaştırmalı bir postür analiz testinin yapılması gerekir. Önce, vücudun sağ ve sol tarafında sonradan oluşan asimetrik girinti ve çıkıntılar ayrıntılı olarak ölçülür. Daha sonra da haftada en az 3 kez ve 6 hafta süreyle devam edecek düzeltici egzersiz programları başlatılır. Rehabilitatif ve readaptatif isimi verilen düzeltici egzersizler sonucunda, vücudun deforme olan kasları geliştirilerek, kişinin hem forma kavuşması hem de asimetrik bozukluklarının giderilmesi sağlanır."

Türk mankenler özen göstermiyor

Masaj ve spor salonlarında benzer çalışmaların yapıldığını ancak, asimetri düzeltici postür uygulamalarının Türkiye'de yeterince bilinmediğini anlatan Kaya, "Ülkemizde maalesef, vücutlarına büyük özen göstermesi gereken mankenlere bile postür analizi yapılmıyor. Ter idmanından farkı olmayan spor aktiviteleri, mankenler gibi fiziki görünümlerine büyük özen göstermek zorunda olan kişiler için yetersizdir kalmaktadır" dedi.

Mankenlerin daha çok güzellik salonlarında formlarını korumaya ve vücut kusurlarını düzeltmeye çalıştığını belirten Kaya, oysa vücudun zayıf kalan kaslarının bu tür aktivitelerle sağlıklı oranlara kavuşturularak, var olan güzelliğin de korunabileceğini belirtti.

Üniversitede, postür analizleri için 70-100 santimetre ebadında, yarım santimlik çizgilere bölünmüş özel camlar kullandıklarını belirten Kaya, asimetrik olan vücutlardaki deformasyonu önleme çalışmalarının, sağlıklı yaşamak isteyen herkes için gerekli olduğunu belirtti. Kaya, zayıflama ve form tutma egzersizlerinin vücuda, kaybettiği simetrik ölçüleri yeniden kazandırmak için iyi bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 27.10.2003
1018
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.