Sağlık

Diyetinizi matematiğe dayandırın!

Diyetinizi matematiğe dayandırın!

Kişiye uygun diyet programları ile ilgili olarak merak ettiğimiz her soruyu Uzman Diyetisyen Hoşabcıoğlu yanıtladı.

diyet

Kişinin içinde bulunduğu duruma göre, besinlerin çeşit ve miktarlarının planlanması-programlanması da yine beslenme bilimi içinde yer alır. Sağlıklı beslenmenin planlanması aşamasında, kişinin vücut matematiğine ulaşılmasının önemini vurgulayan Levent Refresh Clinic Merkezi'nden Uzman Diyetisyen Leyla Hoşabcıoğlu, kişi üzerinde bazı ölçümler yaparak vücut yüzeyi, bazal metabolizma hızı, vücut yağ oranı, yağlı yağsız vücut kitle miktarı vb. değerlere ulaşıp, alınması gereken enerji miktarının belirlenebildiğini belirtiyor. Vücut yağ oranı, yağlı-yağsız kitle belirlenirken 'calıpper' ile vücudun beş ayrı bölgesinden deri kıvrım kalınlığı ölçülüyor ve ayda bir kez tekrarlanır. Bu sayede planlanan diyetin matematiksel güvenilirliği yüksek oluyor.

Yapılan ölçümler sonrası, kişinin yapısına göre bir diyet programının belirlenmesi gerektiğini de belirten Dr.Leyla Hoşabcıoğlu, "İnsanların moda olanı değil, mutlaka kendilerine uygun olan diyet programlarını seçmeleri gerekmektedir." dedi. Kişiye uygun diyet programları ile ilgili olarak merak ettiğimiz her soruyu Uzman Diyetisyen Hoşabcıoğlu yanıtladı.

Bilinen bir diyet programı, yapısı ne olursa olsun herkes için uygun mu?

Uygun olmaz. İki kişinin boy, kilo, yaş, cinsiyet gibi özellikleri aynı olsa, aynı miktarda enerji tüketimine ihtiyaç duysalar bile sosyal, psikolojik, ekonomik yapıları ve alışkanlıkları beslenme programlarını farklılaştıracaktır.

Bazı bireyler,"arkadaşımla aynı diyeti yapıyoruz. O, benden daha çok kilo kaybediyor" derler, bunun nedeni fiziksel özellikler dışında alışkanlık farklarıdır.

Sağlıksız zayıflamaya hayır!

Yayın tarihi: 21.03.2012
3538
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.