Sağlık

Diyet yaparak sağlığınızı geri kazanın

Diyet yaparak sağlığınızı geri kazanın

Kalori ve karbonhidratı kısıtlayan katı diyetler, kalbe dost. Bu diyetlerde tansiyon 10 yaşındaki gibi oluyor

Kalori fakiri katı diyetler, yapana hayatı zehir etse de kalp rahatsızlıklarını önlüyormuş. ABD'de Washington Üniversitesi'nin araştırması, kalori alımını ve işlenmiş yiyecekleri kısıtlayan diyetlerin birkaç yıl sürdürüldükleri takdirde daha genç ve sağlıklı bir kalp vaat ettiğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten Prof. John Holloszy, daha önceki deneylerde katı kalori diyetinin kobayların ömrünü yüzde 30 uzattığını ve kansere karşı da koruyucu olduğunu gördüklerini söyledi. Uzun süredir diyet yapan ve yaş ortalaması 50 olan kişiler üzerindeki incelemelerde ise karbonhidrat diyetinin kalp sağlığını korumanın yanı sıra diyabet riskini de düşürdüğü anlaşıldı. Araştırma için inceleme yapılan 18 kişi, 3-15 yıl arasında sürelerde sebze, meyve, fındık, süt ürünleri, yumurta beyazı, un, soya proteini ve et yiyerek diyet yapan bir gruptan seçildi. Grubun işlenmiş karbonhidrat, tatlı, abur cubur ve meşrubatlardan uzak durduğu belirtildi.

Testlerde, bu kişilerin diyabet riski ve kötü kolesterollerinin düşük olduğu görüldü. Kalp krizi ve felci tetikleyen damar tıkanıklığı görülmeyen grubun tansiyonunun da 10 yaşında bir çocuğunkiyle hemen hemen aynı olduğu açıklandı. Holloszy, "Kalori alımını kısıtlamak, yaşlılığa bağlı hastalıklara karşı etkili bir önlem" dedi.
Yayın tarihi: 21.04.2004
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.