Sağlık

Diyet programlarınız hep size özel olsun!

Diyet programlarınız hep size özel olsun!

Hangi diyeti uygularsanız uygulayın, zayıflama diyetlerine başlamadan önce mutlaka bir tıbbi değerlendirmeden geçmelisiniz.

Güncellenme tarihi:
• Dikkatli bir bedensel ve ruhsal değerlendirme, bazı kan analizleri, özellikle hormonal değerlendirmeler, kan şekeriniz, karaciğer testleriniz, böbrek fonksiyonlarınız dikkatle incelenmeden hiçbir programa başlamayın.

Diyet programınızı ve bedeninizde meydana gelen olumlu-olumsuz değişmeleri belirli aralıklarla doktorunuz ve diyet uzmanınızın gözden geçirmeleri gerekmektedir. Üç aylık bir zayıflama programından geçiyorsaniz. birinci ay her hafta, ikinci ay iki haftada bir yeniden değeriendirilmeniz yararlı olur.

• Egzersizi içine almayan programlardan, mucize diyetlerden, bitkisel ilaçlardan pek fazla bir şey beklemeyin. Her programın en azından bir ölçüde sizin için özelleştirilmesi, size uygun hale getirilmesinde yarar vardır. Grup halinde uygulanan programlarda bile sizinle kısa bir süre konuşulmalı, size özel değerlendirme ve farklı uygulamalar yapılmalıdır. Gerekiyorsa doktorunuz; diyet uzmanınızın,egzersiz danışmanınızın veya psikoloğunuzun önerilerini de dikkate alarak bazı değişiklikler yapabilmelidir.

Dışarıda yerken...

Restoranda yemek siparişi verirken dikkatli olun. Bazı basit önlemler size oldukça önemli kalori tasarrufu sağlayabilir.

• Ekmeği masadan kaldırması için garsonu uyarın.

• Böyle yerlerde diyetiniz dışındaki yiyecekleri yiyecekseniz, onu izleyen öğünü yağsız sebze çorbası veya sebze saltasıyla geçiştirin.

• Dışarıda yemek yerken menüyü dikkatlice inceleyin ve akıllı siparişler verin: Kremalı çorbalar yerine sebze çorbalarını, bol sebzeli yemekleri tercih edin. Salata sosu, haşlanmış mısır, bakliyat ve cips ilave edilmeden servis edilen salatalar sipariş edin. Salatanıza sirke, balzamik, limon ve çok az yağ ilavesini masanızda kendiniz yapabilirsiniz.

• Ana yemeği ve tatlı siparişinizi erteleyin. Salata veya kremasız bir çorba size yetebilir. Ana yemek yerine 'ara yemek' deneyin: Yağsız sebze kızartmaları iyi bir seçenek olabilir. Tatlı yemeyerek de kendinizi ödüllendirin!

• Açık büfelerden kaçının. Mecbur kaldığınızda önce salata bölümünü, daha sonra zeytinyağlıları ziyaret edin.

Kilonuzu doğru izleyin

Beden kitle indeksi (BKI) kimin zayıf, normal, fazla kilolu; kimin şişman-obez olduğunu ayırmada en güvenilir kriter haline gelmiştir. Lütfen beden kitle indeksinin hesaplanabilmesini sağlayan aşağıdaki formülü ve değerlendirme tablosunu kesip saklayın.

BKI: Vücut ağırlığı (kg)
BOY2(m2)

1. Vücut ağırlığınızı kilogram olarak saptayın.
Örneğin: 60 kilogram

2. Boy uzunluğunuzu ölçün. Örneğin: 1,65 metre

3. Beden kitle indeksinizi hesaplayın, formülde yerine koyun.

Örneğin: 60 kg= 22,03 (Normal)

1,65 m X 1,65 m

Beden kitle indeksinizi değerlendirin

BKI Kilo düzeyiniz
18,5 Zayıf

18,5-24,9 Normal

25-29,9 Fazla kilolu

30-39,9 Obez-şişman

40 Aşırı obez-şişman

Kaynak: Elele

Zayıflamanın tüyoları


Her zaman yeniden başlayabilirsiniz

Light'lara dikkat edin

Diyet programlarınız hep size özel olsun!Yayın tarihi: 22.01.2004
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.