Sağlık

Diyet masallarına inanmayın!

Diyet masallarına inanmayın!

Aç kalarak zayıflandığının, ekmeğin kilo aldırdığının, diyet ürünlerinin zayıflattığının ve sabahları aç karnına limonlu su içmenin aslında hiç de doğru olmayan diyet tabuları olduğunu biliyor muydunuz?

Diyet masallarına inanmayın!
Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Ayça Ilıca, diyetle ilgili doğru sandığımız yanlışları açıklıyor:

Ekmek, makarna, pilav diyetten çıkarılmalı

Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermememesidir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna ve patates gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması, ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de düşmeye başlar. Sonrasında vücut; kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Diyette karbonhidratı kesen tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer. Ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.

Sadece protein yemek hızlı zayıflatır!

Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur. Ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. Bir gram kas dokusu ile beraber yaklaşık 2.7 gram su kaybı olur. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler. Ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrası hızla kilo alınır.

Her türlü spor ve hareket zayıflatır!

Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir. Bu da ancak haftada beş gün düzenli egzersiz ile olur. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yapmak yerine uygun nabızla 45-60 dakikalık bir yürüyüş, istenilen sonuçlara ulaşmak için daha faydalı olur.

Sabahları limonlu sıcak su içmek zayıflatır

Halk arasında inanılan bir başka yanlış da sabah veya akşam yemeği öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir. Ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun içine katılacak limon veya soda gibi maddelerin ve hatta bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır.


Tek öğün yemek kolay ve hızlı zayıflatır! >>>

Yayın tarihi: 08.08.2009
2654
dahafazlası
YORUMLAR

istediğin kadar ye ama bi şekilde bunları kiloya dönüşmeden yak. spor yap yürü tamizlik yap ...mediven in çık otobüse binme...böylece yemede sınır yok.

ZEYNA_2004 17.08.2009 14:45:28

yazılanlar kesinlikle çok doğru ben yıllarca zayıflamaya çalıştım katı rejimler yaptım daha fazlası ile geri aldım kiloları ilaçlar denedim olmadı sağlıklı yaşam spor başka birşeye gerek yok

gulsahevren77 13.08.2009 17:52:29

bencee yemekten kıs kısma bu sadece senin kilo verme hızını belirler.hiç yemekten kısma mesela sadece düzenli spora yada yürüyüşe başla zayıflarsın.ha diyelimki yemektende kıstın ozaman 2 ayda vereceğin kiloyu 1 ayda verirsin canım kardeşim.amaa yinede az yemek en iyisi sağlık için.ne kadar zayıf olsanda sağıksız yapar çok yemek.sadece hayatta kalmak için yemeliyiz.nefsimi doyurmalk için değil.hem dünyada yemediğiniz her lokma için ahirette size bir yer açılırmış bunuda söylemek isterim :)

zuzu444 09.08.2009 16:12:07

merhaba canım sen yanlış yoldasın bence ekmek yemelisin ekmek vücudunu çok iyi bir şekilde geliştirir ve çok iyi bir besindir.ama her yemeklerde yemeyebilirsin örneğin makarna ve pilav gibi yemeklerde ama dahilinde yemelisin.senin iyiliğin için yazdım.

cilekkarpuz adlı kişi 08.08.2009 18:12:43

aç kalınmadan zayıflanılmıyor kardeşim

matem 08.08.2009 17:58:41

güzel bi yazıda yinede zayıflamak zor...sabır gerektiriyor.

yok 08.08.2009 17:52:10

çok doğru bir program bence. ama ben zayıflamak için değil de normalde ekmeğe elimi sürmem. sevmem ekmek yemeyi. ergenlik dönemimde olduğumdan ve vücudumun gelişmesi gerektiği için annem çok kızıyor aslında ama ne yapayım? :):))

cilekkarpuz 08.08.2009 16:26:50
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.