Sağlık

4 Haftada Metabolizmanızı Hızlandırın

4 Haftada Metabolizmanızı Hızlandırın

Düzensiz beslenme ve hareketsiz bir hayat biçimi, metabolizmanınızın bozulmasına neden olur. Bu da yaş ilerledikçe yağlanmak ve kilo almak demektir.

Güncellenme tarihi:

Kalitesiz beslenme ve fiziksel aktivite yapmama enerji metabolizmanızın bozulmasına neden olur bu nedenle 4 veya 5 öğün yemeği ihmal etmemelisiniz. Öğünler arası 3 saat bıraktığınız sürece çalışma ve yaşam şekillerine göre beslenebilme özgürlüğüne sahip olacaklar. Özellikle tek veya iki öğün yemek yiyen bireyler yaşları ilerledikçe yağlanmaları artacak kilo verme süreçleri oldukça zorlaşacaktır.

Proteinler diyet için önemli bir besin öğesidir. Ancak aşırı tüketimi yağlanmaya ve romatizmaya bağlı hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Kılavuz diyetin çoğunun bitkisel (kurubaklagil, tahıl, kuru yemiş vb.) az kısmının ise hayvansal (et çeşitleri, süt ürünleri, yumurta vb.) protein kaynaklarından gelmesi gerektiğini bildirdi.
Yağlı tohumlar (fındık, fıstık, ceviz, badem, susam) ve kuru meyveler (kuru kayısı, kuru incir, kuru erik vs.) metabolizmadaki hızlandırmasını; kaliteli protein kaynağı ve özellikle yüksek miktarda arginin amino asidinin bulunması, vücut için vazgeçilmez sağlıklı yağ asitlerini içeren, posa (lif), E vitamini, özellikle potasyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi minerallerden zengindir.

Sağlıklı Yaşam İçin Ne Kadar Su?

Sağlıklı bireyler günde belirli yollarla vücuda aldıkları sıvıları kaybederler. Bu deri yoluyla 500 ml, akciğerlerle solunum yoluyla 300 ml, böbreklerden idrarla 1500 ml ve bağırsaklardan 200 ml olarak kayıptır. Topladığınızda 2500 ml yani ortalama 8–10 su bardağı sıvı anlamına gelir.

Su içimi susama merkezi ile hormonal olarak uyarılır. Vücut toplam suyun %0-1 kadarını kaybedince susama duygusu oluşur. Toplam suyun %2-5'ini kaybedince ağız ve deride kuruluk, deride kızarma, yorgunluk, baş ağrısı, fiziksel performansda azalma görülür. % 6'sı kaybolunca vücut sıcaklığı, nefes alımında ve nabızda artış görülür. Bu durumda siz doğal olarak susarsınız. Ancak bu durumda belirli miktarda su içince susama duygunuz geçebilir, fakat bu vücut suyunun yerine yeterli miktarda konulur anlamına gelmez. Bu nedenle daha fazla su içmeniz gerekir.

Hareketsiz yaşamdan günde 30 dakika yapılacak olan herhangi bir fiziksel aktivite ile inme riskini azaltıp, kalp sağlığını koruma sağlarsınız. Düzenli fiziksel aktivite ile zinde kalır, eklem, kas, kemik gelişimi ve devamlılığını sağlar, kas kitlesini ve gücünü arttırır, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur, insilüne bağımlı olmayan şeker hastalığı, kolon kanseri ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır, kan basıncını kontrol eder, anksiyete ve depresyonu önler, psikolojik olarak rahatlamanızı sağlarsınız. İki tip fiziksel aktivite kilo vermenize daha yararlıdır.

Aerobik Aktiviteler

Solunum ve kalp atış hızının kontrolü ile olur. 'Kardiyovasküler fitness' veya 'kuvvet-esneklik' gösteren aktiviteler kemik dokusunun güçlenmesi ve devamının sağlanmasını destekler.Uzun mesafe koşu, dans etmek veya esneklik sağlayan yoga en ideal örneklerdir.

Beslenme ve fiziksel aktivite sağlığın korunmasında birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Fiziksel aktivitenizi arttırdığınız zaman belirli miktarda kalori (enerji) harcarsınız. Ancak her gün yapacağınız 30 dakika egzersizin kilo kaybına veya bunun devamlılığına yararı için beslenme düzeninize ve yediğiniz porsiyon miktarına da dikkat etmeniz gerekir. Yaşam boyu yapacağınız fiziksel aktiviteyi seçmelisiniz.Duygusal değişikliklerin yoğun olduğu bu mevsimde metabolizmanızda da değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle yaşamınızda sizin dışınızda etkenleri de kontrol altına almayı bilmelisiniz.

İşte size 4 hafta boyunca uygulayacağınız metabolizmayı hızlandırma diyeti.

1. Hafta metabolizmayı düzenleyici diyet

Kahvaltı: 2 adet kuru incir+4 adet taze ceviz
1 karper kadar taze kaşar
1 ince dilim yulaf ekmeği
Tatlı kırmızıbiber, taze nane ve domates

Öğle: 6 yemek kaşığı kıymalı ıspanak
1 su bardağı ayran
1 ince dilim çavdar ekmeği
1 kase karışık az yağlı salata
İkindi: 1 adet meyve

Akşam: 1 kase mercimek çorbası
1 ince dilim buğday ekmeği
1 kase karışık az yağlı salata

Yatarken: 1 su bardağı süt

Haftada 3 kere 45 dakika tempolu yürüyüş

Yayın tarihi: 13.11.2014
68002
YORUMLAR

??

tülay muratoğlu 14.11.2014 22:43:32

??

tülay muratoğlu 14.11.2014 22:43:23
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.