Sağlık

Çölyak kontrol altına alınabilir

Çölyak kontrol altına alınabilir

"Çölyak artık hastalık değil bir yaşam biçimidir. Diyete uymak koşulu ile çölyak hastalığında kişi normal yaşamını sürdürebilir. Keşke her hastalık çölyak gibi kolay kontrol altına alınabilse"

Alerjik bir bağırsak hastalığı

Buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan "gluten" adlı proteine karşı alerji nedeniyle gelişen bir bağırsak hastalığı olan çölyak rahatsızlığı bulunanlar, diyete uymak koşuluyla normal yaşamlarını sürdürebilir.

Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Fatih Ünal, yaptığı açıklamada, çölyak hastalığının, yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütüyle beslendikten sonra bebeğin ek gıdalarla tanışma dönemini takiben belirti vermeye başladığını söyledi.

Sebep glutene hassasiyet

Rahatsızlığın buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan "gluten" adlı alerjen proteine karşı çoğu kez ince bağırsağın başlangıç kısmı ve bazen de son bölümünde meydana gelen aşırı duyarlılık sonucu geliştiğini belirten Ünal, hastalığın genellikle çocukluk çağında belirti vermekle birlikte bazen de erişkin dönemde de ortaya çıkabildiğini, dolayısıyla sadece çocuk doktorlarını değil, tıbbın tüm branşlarını ilgilendirdiğini ifade etti.

Ünal, çölyak hastalığının, yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Çölyak artık hastalık değil bir yaşam biçimidir. Diyete uymak koşulu ile çölyak hastalığında kişi normal yaşamını sürdürebilir. Keşke her hastalık çölyak gibi kolay kontrol altına alınabilse. Buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan, karıldığı zaman hamura kıvam veren ve tutmasını sağlayan proteine 'gluten' ismi verilir.

Çölyaklılar için bu madde ince bağırsağa toksik etkilidir. Bunun için çölyaklılara gluten içermeyen (glutensiz) diyet uygulanmaktadır. Çölyak hastaları için diye, ömür boyu uygulanmalı ve bir kere dahi bozulmamalıdır. Çölyak hastasının ömrü diyete uymak koşulu normal seyir gösterir. Ancak diyete uymama veya bir kez diyetin bozulması istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. 'Bir kereden bir şey olmaz' sözü çölyak hastalığı için geçersizdir."

Yayın tarihi: 15.05.2009
1570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.