Sağlık

Cinsel yolla bulaşan kansere dikkat!

Cinsel yolla bulaşan kansere dikkat!

Kadınlarda ölüm nedenleri arasında en sık karşılaşılan rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörlerinden olan "human papilloma virüsü" (HPV), özellikle çok sayıda cinsel partneri olan kişilerde ve eşlerinde görülüyor.

Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, korunmada prezervatif ve tek eşlilik önemine değinerek, genital bölgelerinde siğil gibi lezyonların bulunduğu kişilerle ilişkiye girmekten kaçınılmasını önerdi. Küçüközkan, "Erkek organı sünnetli olduğu için virüs yaşayacak ortam bulamıyor, kadın vajeni virüsün yaşamasına uygun. Ama erkek sünnetsiz olursa virüs orada da yaşayacak ortamı bulur ve penis kanserine yol açar" dedi.


Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, "genel kadınlar"ın çoğunluğunun, rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörlerinden biri olan "human papilloma virüs" (HPV) denilen virüsü taşıdıklarını söyledi.

Rahim ağzı kanseri

Prof. Dr. Küçüközkan, kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında en sık karşılaşılan türlerden biri olan rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörlerinden biri olan HPV'nin özellikle çok sayıda cinsel partneri olan kişilerin ve bu kişilerin eşlerinde yaygın olduğunu belirtti. Oldukça bulaşıcı bir virüs olan HPV'nin, erkekten kadına daha çabuk bulaştığını söyleyen Prof. Dr. Küçüközkan, "Virüs, oral ve anal ilişkiyi de içeren tüm şekilleriyle yayıldığından cinsel yönden aktif herkese bulaşır" diye konuştu.

"Erkekler eşlerine bulaştırıyor"

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu virüsü, genel kadınlarla birlikte olan erkeklerin eşlerine bulaştırdıklarını anlatan Prof. Dr. Küçüközkan, bu kadınların da tedavi edilmediği takdirde uzun vadede kansere yakalandıklarını belirtti. HPV'nin yaklaşık 80'e yakın farklı tipi bulunduğunu, bunlardan bazılarının kadında rahim ağzı kanseri oluşumunda rol oynadığını, bazı tiplerinin de vajinal vajen ve vulva (dış genital bölge) kanserlerine neden olduğunu bildirdi.
Uzun vadede kanserlere neden olan virüsün, kısa vadede de kanser öncesi lezyonlar oluşturduğunu anlatan Prof. Dr. Küçüközkan, şunları söyledi:
"Virüsün bulaştığı herkes kanser olacak diye bir şart yok ama özellikle rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedeni bu virüs. Virüsün alınması, uzun süreli vajen akıntıları, tedaviyle geçmeyen kanamalar, adet düzensizlikleri, cinsel ilişkiden sonra kanama, ileri dönemlerde şiddetli ağrı, sancı gibi belirtiler gösterir. Korunmada prezervatif ve tek eşlilik önemlidir, genital bölgelerinde siğil gibi lezyonların bulunduğu kişilerle ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır."

Penis kanseri

Bu virüsü eşlerine taşıyan erkeklerin sünnetli olmaları halinde bu virüsten etkilenmediklerini söyleyen Prof. Dr. Küçüközkan, "Erkek organı sünnetli olduğu için virüs yaşayacak ortam bulamıyor, kadın vajeni virüsün yaşamasına uygun. Ama erkek sünnetsiz olursa virüs orada da yaşayacak ortamı bulur ve penis kanserine yol açar" dedi.
Yayın tarihi: 26.02.2003
983
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.