Sağlık

Cazla aerobik

Cazla aerobik

ABD'de 30 yıldır popüler olan aerobik hareketlerinin caz dansı ile yapıldığı Jazzercise, genç kalmanın ve zayıflamanın en iyi yolu. Ve şimdi bu ilginç dans programı, Türk kadınlarının da en büyük yardımcısı olacak.

Yaşlanma korkusu yaşamadan, incecik vücut ölçülerine sahip olmayı kim istemez! Dans ederek zayıflayıp, genç kalmak isteyenler, işte sizin için yeni bir alternatif: 'Jazzercise'... İnsana enerji veren 30 yıldır dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan Jazzercise, artık Türkiye'de de kadınların en büyük sorunu olan kilo ve yaşlanmaya çare olacak. Aerobik hareketlerinin caz dansı ile birlikte yapıldığı Jazzercise derslerinde, ayrıca poptan klasik müziğe kadar her ritimle dans etmek ve zayıflamak da mümkün.

İskelet ve kas sistemini çalıştırarak vücudu forma sokan Jazzercise'in en önemli özelliği ise eğlenceli olması. ABD'nin en popüler aerobik ve dans programı Jazzercise, formda kalmanın en kolay ve en eğlenceli yolu olarak gösteriliyor.

Saatte ortalama 700 bin kalori harcayan Jazzercise katılımcıları, haftada iki saat çalışarak diyete gerek kalmadan incecik kalıyor.

38 ülkede yapılıyor

Dünyanın en geniş dans ve egzersiz programı Jazzercise, Suudi Arabistan'dan Avustralya'ya kadar ABD'nin 50 eyaletinde ve dünyanın 38 ülkesinde uygulanıyor. Her hafta 19 bin sınıfta 450 binden fazla katılımcı Jazzercise yapıyor. 30 yıl önce Amerika'da Judi Sheppard Misset isimli aerobik eğitmeni tarafından başlatılan Jazzercise, ilk kez franchising (isim hakkı verme) yöntemiyle dünyaya yayılan aerobik, dans ve fitness programı unvanını taşıyor. Eğitilen öğretmenler tarafından da Jazzercise tüm dünyaya yayılıyor.

İki ayda figürler değişiyor

Jazzercise eğitiminin Türkiye'de biraz geç kalmasının sebebi ise eğitimdeki katı kurallar. Jazzercise eğitmenleri sertifika almadan ders veremiyor. Bunun için önce ABD ve Avrupa'daki çeşitli yerlerde düzenlenen programa katılan kişiler; insan anatomisi, psikoloji, müzik, ilkyardım ve dans teknikleri konusunda eğitim alıyor. Sınavda başarılı olanlar da uluslararası eğitmen olarak kendi ülkelerinde Jazzercise dersleri vermeye başlıyor. İki ayda bir eğitmenlere koreografilerin ve müziklerin bulunduğu CD'ler gönderiliyor ve dünyanın her yerinde herkes aynı müziklerle aynı programları uyguluyor. Dünya listelerinin zirvesindeki dans müzikleri ile yapılan dersler iki ayda bir değişiyor; hem eğitmenler hem de katılımcılar yeni hareketler öğrenip, eğlenerek zayıflıyor.
Yayın tarihi: 10.10.2004
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.