Sağlık

Bilgisayar Kullanırken Gözlere Dikkat

Bilgisayar Kullanırken Gözlere Dikkat

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hayati Tolun, bilgisayarın gözleri bozmadığını belirterek, "Ancak kişilerde daha önceden var olan göz sorunları, yoğun bilgisayar kullanıldığında ortaya çıkar" dedi.

Prof. Dr. Tolun, yaptığı açıklamada, bilgisayarın yaydığı ultraviyole ışınların ciltte olduğu gibi gözlerde de mevcut sorunların ortaya çıkmasına yol açtığını vurguladı.

Devamlı dikkat istediği ve iki gözün birlikte kullanılmasını gerektirdiği için, kişinin farkında olmadığı, ama gözlerinde bulunan rahatsızlıkların bilgisayar kullanırken hissedildiğini anlatan Prof. Dr. Tolun, "Hiçbir bilgisayar gözü bozmaz. Ancak kişilerde daha önceden var olan göz sorunları, yoğun bilgisayar kullanıldığında aya çıkar" diye konuştu.

Bilgisayar ekranının gözlere hiçbir zararı olmadığına işaret eden Prof. Dr. Tolun, şunları kaydetti:
"Kişi sürekli bilgisayar kullandığı için, yazılarda bulanıklaşma,gölgelenme, gözlerde sulanma, yanma, bir gözü hafif kapama ihtiyacı, göz kapaklarında şişmeler gibi sorunları doğrudan bilgisayara yüklüyor. Ancak, 0,25-0,50 gibi küçük hipermetroplarda çok şiddetli göz sulanması, göz ağrısı, baş ağrısı gibi sorunlar çıkabilir. (Bilgisayar gözümü çok yoruyor, gözüm sulanıyor, gözümde şişkinlik var) diyen kişilerin mutlaka muayene olması lazım. Bu belirtiler, gözlerinde sorun olan kişilerde ortaya çıkar. Sağlıklı gözlerde meydana gelmez. Bilgisayardan dolayı da birçok kişinin, gözlerinin bozulduğunu düşünerek gereksiz kaygılar taşımaması gerekir."

"Filtre göz sağlığı için gerekli"
Prof. Dr. Tolun, bu sorunlarla kendilerine başvuran hastaların tedavi için ilk tercihinin göz damlası olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Gözlerinde yanma, kızarıklık, yaşlanma ve kapakların şişmesi gibi şikayetleri olan hastaların gözlük kullanması gerekir. Fakat insanlar, görmede sorun yaşamadıkları için gözlük kullanmak istemiyorlar. Sadece iyi görmek yetmiyor, kaliteli görmek ve göz fonksiyonlarını sağlıklı kullanmak da önemlidir."

Gözlüklerde ya da bilgisayarda filtre bulunmasının göz sağlığı için gerekli olduğunu belirten Prof. Dr. Tolun, bilgisayardan uzaklaşıp 1-2 dakika süreyle uzağa bakılmasının ve 5 dakika kadar da gözlerin kapalı tutulmasının gözleri dinlendireceğini bildirdi.

Sözkonusu şikayetlerin önlem alınmadığı takdirde görme bozuklukları yaratmayacağını, ancak sürekli artacağını anlatan Prof. Dr. Tolun, gözlüğün yanında gözlerde egzersiz yönteminin kullanılmasının tedavi açısından yarar sağladığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 21.08.2001
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.