Sağlık

Beslenme ve Spor Meme Kanserini Engelliyor

Beslenme ve Spor Meme Kanserini Engelliyor

Uzmanlar, kanserden korunmak için, düzenli egzersiz yapın, sigara içmeyin, alkol tüketmeyin, sebze, meyve ağırlıklı beslenin" önerilerinde bulunuyor. Uzmanlar, "düzenli egzersiz yapanlarda hiç egzersiz yapmayanlara göre kansere yakalanma riski yüzde 60 daha azdır" diyor.

Her 8 kadından birinin meme kanseri olduğuna dikkat çeken uzmanlar tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden de korunma yolları olduğunu bildiriyor. Uzmanlara göre, kanserden korunmanın yollarından birini düzenli egzersiz yapmak oluşturuyor.

International Hospital Hastanesi'nden genel cerrahi uzmanı operatör doktor Sevil Şenyuva, yaptığı açıklamada, meme kanserinden korunma yollarını anlattı. Meme kanserinin günümüzde kadınlar arasında en sık görülen kanser olduğuna dikkat çeken Şenyuva, yaşam boyunca her sekiz kadından birinin meme kanseri olduğunu belirtti. Meme kanserine yakalanma riskinin yirmi yaşında başladığını ve ilerleyen yaşla birlikte riskin giderek arttığını dile getiren Şenyuva, tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden korunmanın ve kanseri erken teşhis etmenin yolları bulunduğunu bildirdi. Şenyuvakanserden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Sigara içmeyin:
Sigara doğrudan etki ile solunum yolları kanserlerine neden olur, bağışıklık sistemini baskılayarak da tüm diğer kanserlere yakalanma olasılığını arttırır.

Alkol tüketmeyin:
Pek çok kanserin yanı sıra meme kanseri içinde bir risk teşkil eder.

Sebze, meyve ve tahıldan zengin beslenme şeklini tercih edin:
Bu tür beslenmenin kanserden koruyucu olduğu artık kesin olarak bilinmektedir.

Düzenli egzersiz yapın:
Düzenli egzersiz yapanlarda hiç egzersiz yapmayanlara göre kansere yakalanma riski yüzde 60 daha azdır.

Meme kanserinden korunma kadar erken teşhisin de önemli olduğuna bildiren Şenyuva, "Çünkü erken teşhis ile tam şifa yüzde 90'nın üzerindedir ve tedavi şekli hem hasta hem de doktor için kolaydır" dedi. Şenyuva, ileri vakalarda sağ
kalma oranlarının azaldığını ve tedavinin güçleştiğini dile getirdi. Erken teşhis için mevcut kanser risklerini bilmek ve düzenli kontrol olmak gerektiğini bildiren Şenyuva, risk altında olanları şöyle sıraladı:

- Yakın akrabalarında (anne, teyze, kardeş vs) meme kanseri olanlar.

- Uzun süre östrojen hormonu etkisinde kalanlar.

- Fazla yağ ve alkol tüketenler.

- Selim(iyi huylu) meme hastalığı olanlar.

- Diğer memesinde kanser olanlar.

- Rahim, yumurtalık veya kalın bağırsağında kanseri olanlar.

- Hiç doğurmamış veya 35 yaşından sonra doğuranlar.

Erken teşhis için düzenli meme kontrolünün de önemli olduğunu dile getiren Şenyuva, bu nedenle her kadının memesini ayda bir kez düzenli olarak muayene etmesini ve meme şikayetlerini önemsemesini önerdi. Şenyuva, "Her adet döneminin 9. ve 10. günleri (adetin başladığı gün 1. gün kabul edilir) muayene için en uygun dönemdir. Meme yatar pozisyonda parmak uçları ile muayene edilir ve özellikle nohut, mercimek gibi kitlesel yapı aranır. Aynı muayene koltuk altına da uygulanmalıdır" diye konuştu. Şenyuva, ayrıca, hiçbir şikayeti olmayan her kadının 35 yaşında yıllık doktor kontrollerine başlaması ve ilk mammografi ve ultrosonografisini yaptırması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 01.06.2001
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.