Sağlık

Bel fıtığı meslek seçiyor

Bel fıtığı meslek seçiyor

Uzun süre masa başında oturanlar, şoförler, sürekli ayakta çalışanlar ve stresli yöneticiler bel fıtığı riski altında. Yapılan araştırmalar, aceleci ve atılganların da daha çok bel fıtığı olduğunu ortaya koyuyor,

* Bel fıtığı neden oluyor?

Bel fıtığı; omurgalar arasında bulunan ve disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgalara baskısı nedeniyle öne doğru kayarak, omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirlerin sıkışması sonucu oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşümesi bile bu hastalığa yol açabilir. Ama en önemli nedenlerden biri; uzun süren stres ve gerginliklerden sonra kasların aşırı gerilmesidir.

* Hangi yaşlarda daha sık görülür?

En sık 35-50 yaş arasında görülür. Omurga yapısı nedeniyle uzun boyluların bel fıtığı riski yüksektir. Uzun süre masa başında çalışanlar, şoförler, sürekli ayakta durarak çalışanlar, açık havada çalışanlar ve yoğun stres altındaki yöneticilerde fazla görülür. Kişilik yapısı bu hastalıkta çok önemlidir. Bel fıtığı olanların aceleci ve atılgan olduğu görülmüştür. .

* Ağrının çeşidi sorunun kaynağı konusunda bilgi verir mi?

Beyin cerrahisi yönünden, ağrının belden başlayıp bacağa doğru yayılan, bacağın arkasından topuğa veya parmak uçlarına veya dize kadar inen tipi bizim için daha uyarıcıdır. Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe gibi belirtiler de görülebilir.

* Gebelik dönemi bel fıtığı yapar mı?

Gebelik sırasında insanın vücudunun esnekliği artar, dolayısıyla bu dönemde bel fıtığı olma riski düşüktür. Bel fıtığı olan yüzlerce hastamın hiçbir sorun çekmeden hamilelik dönemini geçirdiğini gözledim. Ancak ameliyat aşamasında bel fıtığı problemi olanlarda hamilelik sorun yaratabilir.

* Seks bel fıtığı riskini artırıyor mu?

Bel fıtığı varsa, ilişkinin belirli bir anında bir kas kasılması, sinirin dokunmasına neden olabilir. Yani bel fıtığı varsa, seks sırasında ağrı meydana gelebilir. Bunun dışında, seks sırasında akrobasi yapılmadığı taktirde sorun yaratmaz.

* Bel fıtığının kesin tanısı nasıl konuyor?

Teşhiste yanılma riski var mı?
Muayene sonucunda bir sinir basısı ortaya koyabiliyorsak, bundan sonraki aşama MR dediğimiz görüntülemeyi veya bilgisayarlı tomografik incelemeyi gerektirebilir. Bunlara yardımcı bir yöntem daha var. "Elektromiyografi" dediğimiz sinir iletilerindeki aksamaları bize gösteren, onların derecesini gösteren, sinirde gelişen dejenerasyonun oranını gösteren bir inceleme. Bunların sonucunda hepsini birden değerlendirip, tedavi yöntemini seçiyoruz.
Yayın tarihi: 26.04.2004
1278
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.