Sağlık

Balık zehirlenmesi ölüme yol açabilir

Balık zehirlenmesi ölüme yol açabilir

Kimyasal kaynaklı besin zehirlenmeleri, daha çok uskumru, palamut, torik, sardalye ve zargana gibi balıkların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkıyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sinop Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hülya Turan, gerek taze, gerekse çeşitli şekillerde işlenen su ürünlerinin son yıllarda artan tüketiminin sağlık açısından önemli sorunları da beraberinde getirdiğini belirterek, su ürünlerinin neden olduğu zehirlenmelerde çiğ veya işlenmiş olarak tüketilen balık ve kabuklu su ürünlerinin etkili olduğunu söyledi.

Deniz ve tatlı sulardan sağlanan pek çok su ürününün beslenme açısından mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olması nedeniyle tercih edildiğini, ancak bunların işlenmesinde ve tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu belirten Turan, su ürünlerinin neden olduğu zehirlenmelerin bazen ölümle sonuçlanabildiğine dikkat çekti.

Kimyasal kaynaklı besin zehirlenmelerinin daha çok uskumru, palamut, torik, sardalye ve zargana gibi balıkların tüketilmesi sonucunda ortaya çıktığını da belirten Turan, şu bilgileri verdi:
"Bu balıkların karakteristik özelliği, etlerinde yüksek oranda serbest bir aminoasit olan histidin içermeleridir. Histamin zehirlenmesi taze yada konserve, tuzlanmış ve kurutulmuş balıkların tüketimi sonucunda görülebilir. Zehirlenme belirtileri balığın tüketilmesinden 5 dakika ile 3 saat arasında başlar. İlk belirtileri deri sıcaklığının artması, deride kızartılar, tansiyon düşüklüğü, nefes darlığı ve ishaldir. Diğer belirtileri ise ağızda yanma ve karıncalanma hissi, metalik tat ve kusmadır."

Turan, histamin zehirlenmesinin balıkların yakalandıktan sonra düşük sıcaklıkta tutularak bakteriyel gelişmenin önlenmesi ile engellenebileceğini de belirtti.
Yayın tarihi: 23.11.2003
1372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.