Sağlık

Ayırma diyet

Ayırma diyet

Bu diyette protein ve karbonhidrat bir arada tüketilmiyor. Baklagil tüketimi yok denecek kadar az. Doğal ve taze yiyecekler ön planda. Kimi uzmanlara göre uydurulmuş bir diyet.

Güncellenme tarihi:

SELAHATTİN DÖNMEZ

Dünya biliminde bu ad ile bir özel diyet bulunmamaktadır. Bu sadece birkaç yöntemin ülkemize uyarlanmış şeklidir. Yorum yapmak çok anlamsız olur.

TAYLAN KÜMELİ

Proteinlerle karbonhidratların birlikte tüketilmediği, beslenmede doğal yiyecek maddelerinin özellikle tercih edildiği birdiyettir. Bir özelliği de besinleri uzun süre ağızda çiğneyerek yavaş yemek yemektir. Böylece sindirim sistemi çalışarak kilo vermede önemli bir rol oynar. Baklagiller, sindiriminin zor olması ve gaz yapması nedeniyle önerilmemektedir. Oysa ki baklagiller vücudumuzun bitkisel protein kaynağıdırlar ve sağlıklı bir beslenmede en az haftada 1 kez yer verilmesi gerekmektedir.

Ayırma diyetinde sabah karbonhidrat, öğle yemeğinde protein ve akşam yemeğinde tekrar karbonhidrat tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir beslenmede bir öğünde karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin gruplarının vücuda dengeli oranda alınması daha önemlidir.

MUZAFFER KUŞHAN

1- Proteinlerle, karbonhidratlar aynı anda tüketildiklerinde sindirilme ortamları değişik olduğundan biri diğerinin sindirimini engeller. Bu da organizmanın erken yorulmasına dolayısıyla başta kalp-damar hastalıkları, kanser gibi ölümcül hastalıklara erken yaşta davetiye çıkarır. Tüketilen yiyecekler kesinlikle doğal ve taze olmalıdır. Rafine, denatüre, konserve ve işlenmiş tüm yiyeceklerin bu diyette yeri yoktur. Beyaz undan üretilmiş tüm hamur işleri, kabuğu alınmış pirinç, beyaz şeker ve ondan üretilen tüm yiyecekler liste dışıdır.

2- Sindirim sistemi ve vücuda aşırı yiyecek yüklenmesi olmadığından çok sağlıklı bir beslenme tarzıdır. Doğru uygulandığında gerçekten kilo alınmıyor. Şahsen Akdeniz diyeti yiyecek grubuna ayırma diyetini uygulayarak hem kilo almıyorum,
hem de çok sağlıklıyım.

ZUHAL GÜLER

Montignac diyeti ile aynı özelliktedir. Bu iki diyetin ana prensibi protein ile karbonhidrat içeriği olan besinlerin aynı anda tüketilmemesi şeklindedir. Halbuki besinlerin içerisinde 3 besin öğesi olan protein, karbonhidrat ve yağ bir arada bulunmaktadır. Besin öğelerinin yiyeceklerden ayrıştırılması normal şartlar¬da mümkün değildir. Ayrıştırma diyetleri, yağsız doku kitlesinden kayba neden olduklarından sağlıksız kilo verilmesine neden olmaktadır.

Yayın tarihi: 08.10.2004
3245
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.