Sağlık

Aşk simidi meselesi

Aşk simidi meselesi

Erkeklerin, özellikle evlendikten sonra, karın ve bel bölgesinde biriken yağlara biraz da sempatik bir hava vererek "aşk simidi" denir. Ama sağlık açısından bunlar çok tehlikeli.

Pek çok erkek evlendikten sonra, ki bu çoğu zaman "düzenli yaşama geçmek" anlamına geliyor, belirgin şekilde şişmanlar. Bu yağlar da genellikle karın ve bel bölgelerinde birikir. Pantolonun belinden taşan bu fazlalıklara "aşk simidi" adı verilir, biraz sempatik bir biçimde. Ama sağlık açısından o kadar sevimli oldukları söylenemez. Başlangıçta basit bir kilo alma problemi gibi görünse de ilerleyen dönemlerde ağır sonuçlara sebep olabilir. Şeker hastalığı, kalp krizi ve felç ihtimalini yükseltir.
Kadınlar da evlilikten sonra kilo alabilir elbette ama bu durum erkeklerde daha süratli ve bir bölgeye yoğunlaşan biçimde gerçekleşir. Bu nedenle bu yeni evlilerin evinde ne piştiğine dikkat edilmeli.

Şişmanlığın tanımı artık farklı bir biçimde yapılıyor. Yapmanız gereken şu: Kalçanızın çevresini bir mezurayla ölçün ve sonra bunu belinizin kalınlığıyla oranlayın. Bu rakam hemcinslerimde 0,8 üzerinde ise fazla kiloya bağlı sağlık bozukluğu tehlikesi vardır. Aynı oran erkeklerde 0,95 ve üzerindeyse tehlike sinyalleri çalmaya başlamıştır.

Bunları aklınızda tutun

1. Birçok araştırma karın bölgesinde biriken yağların, kalça ve bacakta toplanan yağlardan daha tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.

2. Kaslarımız fazla çalışıp enerjiye gereksinim duyduğu zaman yağ hücreleri yedek enerji deposu olarak harekete geçer.

3. Yağ asitleri yakıt sağlamak için çalışan kaslara doğru yola çıkar.

4. Ancak karın bölgesindeki yağlar kana karışınca önce karaciğere uğrar.

5. Halbuki diğer bölgelerdeki yağ asitleri hiçbir yere uğramadan doğrudan kaslara ulaşır.

6. Karaciğere gelen yağ asitleri karaciğerin kandan insülini temizlemesini engeller.

7. Bu durumda kandaki insülin yüksek kalır. Kas ve diğer hücrelerde insüline karşı direnç oluşur. Bu direnç sonucu kandaki şeker yükselir. Kandaki yüksek şekeri düşürmek için pankreas bezi daha çok insülin üretmek ve salgılamak zorunda kalır.

8. Bu işlem otomatik sinir sistemi dediğimiz kan basıncını, kalp ve diğer hayati işlevleri kontrol eden sistemi uyarır.

9. Sonuçta kana fazla adrenalin salgılanır.

10. Bu olaylar zinciri şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarını ortaya çıkarır.

11. Aynı şekilde menopozdan sonra hormon kullanmayan kadınlarda da göbekte yağlanma artar ve kalp krizi riski yükselir.

Başka çözüm önerileri

Karındaki yağ hücrelerini; tahıl ürünleri, meyve, sebze gibi lifli besinler tüketerek eritebilirsiniz.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına özen gösterin ve günde en az 2 litre su için.
Rafine edilmiş karbonhidratlardan ve baklagillerden uzak durun.

Çiğ sebzeleri küçük küçük doğrayarak ya da rendeleyerek yiyin.

Sabahları uyanır uyanmaz bir bardak bitki ya da meyve çayı için.

Her gün öğleden önce ya da sonra portakal, greyfurt veya mandalina yiyin.

Acele etmeden yiyin ve yemeklerden sonra biraz adım atın.

Fırında patates, komposto veya haşlanmış meyveler sindirim sisteminiz için çok sağlıklıdır.

Besin olarak AYVA

Akdeniz ve Asya ülkelerinin en eski meyvelerinden biri olan ayva gülgiller familyasından gelir. Soğuk iklimde yetişen, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden vücut için birçok faydası bulunur. Şeker ve tanen gibi maddeler ihtiva eder. İçerdiği yüksek pektinden dolayı ayvadan reçel, pelte ve şekerleme yapılır. Yüksek tansiyonu olan ve kabızlık çeken kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez.

Öksürüğü keser, ateş düşürür

Ne işe yarar?

Mide ve bağırsakları kuvvetlendirici özelliktedir ve incebağırsak iltihabını giderir.

Kanı temizler.

Karaciğer tembelliğini giderir.

Safra akışını sağlar.

Çarpıntıyı dindirir.

Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Bronşit ve öksürükte faydalıdır.

İshali durdurur.

Ateş düşürücüdür.

Strese karşı etkilidir.

Kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara, boğaz iltihabını giderici özelliğe sahiptir.

Lodos varsa kahveyi az için

1. Bir demet brokoli, kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 20'sini, A vitamini ihtiyacının ise yüzde 15'ini karşılıyor.

2. Biberiye çayı dolaşımı hızlandırıcı etkisinden dolayı selülit oluşumunu da engelliyor.

3. Küflü peynir, çikolata, turşu, kafein içeren içecekler ve fermente ürünlerin baş ağrısını tetikleyici özellikleri bulunmaktadır (hele de lodos varken yenilirse).

4. Kahvaltı yapanlarda daha az depresyon görülmektedir.

5. Yorgunluk veren gıda maddeleri: Alkol, asitli içecekler, hazır yemekler, yağ, sakatat, kahve, limonata, sığır eti, tatlı çeşitleri.

6. Canlandıran gıda maddeleri: Avokado, muz, yeşil çay, yoğurt, patates, kivi, Paraguay çayı, turp, zeytin, pirinç, kırmızı pancar, balık, bezelye.

7. Domateslerde rengi veren madde (pigman- renklendirici) aynı zamanda kan basıncını azaltma özelliğine sahiptir.

8. Fast food olarak adlandırılan ayaküstü yemek yeme alışkanlığı hemoroit ve kalın bağırsak kanserine yol açabilmektedir.

9. Susuzluk hissi açlık hissi ile karışabilmektedir. Yani susuz olduğunuzda kendinizi aç hissedebilirsiniz.

10. Aspirin yerine elma tüketilebilir.

Konuyla ilgili en yeni bilgi!

Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırma 46 kadın ve 38 erkek üzerinde yapıldı. Yağlı beslenmenin erkekte iç, kadında deri altında yağlanmayı körüklediği belirlendi. Uzmanlar sebze kaynaklı yağların ise damar sertliği kadar iç yağlanmayı azaltmada da yararlı olabildiğine dikkat çekti. Akdeniz usulü beslenen deneklerde iç yağlanmanın daha az olduğu gözlendi.

İşte karın yağlarını eriten hareketler

Karın ve göbek vücudun en kolay kilo alan bölgeleri arasında yer alır. Çünkü buradaki kas sistemi, diğerlerine oranla daha az çalışıyor. Düzenli olarak egzersiz yaparsanız, bu sorunun en kısa sürede üstesinden gelirsiniz. Buna vaktiniz yoksa size karnınızı titretmenizi öneriyoruz. Bu hareketi dişlerinizi fırçalarken, yazı yazarken, yemek yaparken, televizyon izlerken ya da yatarken rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

1. Sırtüstü yatın. Dizlerinizi birleştirip sağ tarafa çevirin. Ellerinizle başınızı destekleyip, yukarıya bakın. Vücudunuzun üst bölgesini yavaşça yukarıya kaldırıp aşağıya indirin. 10 kez tekrarlayıp diğer tarafınıza dönün.

2. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı havaya kaldırın ve iyice açın. Sonra kollarınızı uzatıp, ellerinizle baldırlarınızı kavrayın. Vücudunuzun üst bölgesini yukarıya kaldırıp indirin.

Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Zayıflatan öğüt

Her içecek suyun yerini tutmaz.

Su, diyette tüm besin öğelerinden daha fazla miktarda bulunmaktadır. Temel kaynakları içtiğimiz su ve diğer içeceklerdir. Kereviz, salatalık, domates, kavun, karpuz gibi sebze ve meyvelerin yüzde 90'ından fazlası sudur.
Vücut hücrelerinde karbonhidrat, protein ve yağlardan enerji üretimi sırasında toplam su miktarının yaklaşık yüzde 15'i sağlanmaktadır.
Vücudunuzdaki su oranını normal düzeylerde tutmak için gün boyunca yeterli su (en az 8-12 bardak) tüketin. Süt, meyve suyu ve diğer bazı içeceklerin temeli sudur ve günlük su alımına katkıda bulunurlar. Kafein içeren çay, kahve ve bazı alkolsüz içecekler ile alkollü içecekler vücudunuza su sağlayan iyi kaynaklar değillerdir. Kafein ve alkol, diüretik etki göstererek ve idrarda artış yaparak vücuttan su kaybına neden olur.

Yayın tarihi: 26.02.2005
930
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.