Sağlık

Alzheimer'a Günde 25gr. Soya

Alzheimer'a Günde 25gr. Soya

İngiliz bilimadamlarının yaşlı, dişi maymunlar üzerindeki araştırmaları, östrojen dengi kimyasallar içeren soya fasulyesinin özellikle menopoz döneminde Alzheimer riskini azalttığını ortaya koydu. Günde 25 gram soya tüketmek hem kalbe hem beyne faydalı.

Soya fasulyesinin kalp hastalıkları ve kanser riskine karşı da etkili olduğu araştırmasından ilham alan Birmingham'daki Alabama Üniversitesi uzmanları, soya-Alzheimer riskini büyüteç altına aldılar. Üç yıllık inceleme sonucunda Alzheimer hastalığında beyindeki proteinlerin değişiminin soya fasulyesi sayesinde azaldığı belirlendi. Amerikan Kimya Derneği'nin toplantısında açıklanan araştırmanın sınırlı sayıdaki hayvanları kapsadığı, insanlara dair genelleme yapılamayacağı konusunda uyarıldı. .

Dr.Richard Harvey'in verdiği bilgiye göre yumurtalıkları operasyonla alındığından menopoz belirtileri gösteren 45 yaşlı maymun araştırmaya katıldı. Bu maymunlar üç gruba ayrıldı ve üç ayrı diyet uygulandı. Birinci gruba kadın hormonu östrojen gibi reaksiyon veren, ''isoflavone'' denilen kimyasallar bulunan soya fasulyesi, ikinciye bu kimyasalların olmadığı soya fasulyesi ve üçüncüye östrojen takviyesinde önerilen Premarin verildi. Daha sonra üç grubun da beyinleri incelendi ve Alzheimer hastalığının göstergesi olan protein değişimleri kıyaslandı.

25 gram yeter
Dr.Helen Kim sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: ''Beklentilerimizde haklı çıktık. Isoflavone denilen kimyasallar bulunan soya fasulyesiyle beslenmek maymunlara yaradı ve bu grupta Alzheimer'le bağlantılı beyindeki protein değişimleri daha azdı. Benzer durum Premarin'le beslenen maymunlar için de geçerliydi, beyindeki proteinler daha az etkileniyor ve Alzheimer riski azalıyordu.

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi günde 25 gramlık soya fasulyesi tüketiminin kalp hastalıklarına karşı koruduğunu onayladı. Aynı oran Alzheimer riskine karşı, beyni korumak için de önerilebilir. 25 gr. soya beyni koruyabilir.''

Yaşlı nüfusu arttıkça Alzheimer sorunu da çığ gibi büyüyor ve 85 yaşın üzerindekilerin yarısının Alzheimer'e yakalandığı sanılıyor.
Yayın tarihi: 26.04.2001
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.