Sağlık

Altın değerinde bir meyve: Altın çilek

Altın değerinde bir meyve: Altın çilek

Pek de bilinmeyen bu altın renkli egzotik çilek, dünyada en çok lif barındıran ve kilo verdirmeye yardımcı olan bir meyve.

Altın çilek pürüzsüz, kolay şekil alan, parlak ve turuncu-sarı bir dış yüzeye sahiptir. Özü sulu ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Dinlendirildiğinde tadı tatlılaşır.

Altın çilek, yuvarlak bir meyve olup ağırlığı 5-7 gram arasındadır. Çapı yaklaşık olarak 2 cm'dir. Altın çilek taze iken doğal, kağıtımsı, sarımsı, bir kabuk ile kaplıdır ve yenilebilmesi için çıkarılması gerekmektedir.

Altın çilek taze olarak, kurutulmuş olarak tek başına veya meyve ve sebze salatalarında diğer ürünlerle beraber de tüketilebilir. Ayrıca çikolata ile kaplanıp tatlılarda da kullanılabilir. Reçellerde, soslarda keklerde vs. kullanılabilir. Altın çilek karışımlarda yada tek başına kullanılabilir. Bu egzotik meyve aynı zamanda çok sağlıklı ve tıbbi olarak birçok faydaya sahiptir.ALTIN ÇİLEĞİN FAYDALARI

Kilo vermeye yardımcıdır

Diyabet (şeker) hastalarına faydalıdır.

Sindirim sistemindeki parazitleri yok eder.

Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.

C vitamini oranı yüksektir.

Antioksidan ihtiva eder.

Aynı zamanda bu mucizevi meyve kanı arındırır.

Görme sinirlerini yapılandırır.

Prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri vardır.


www.altincilek.com
Yayın tarihi: 01.09.2009
1026
dahafazlası
YORUMLAR

altın çilek hangi ülkeden ithal ediliyor.. türkiye'mizde muadili yok mudur..??

orhan iber 11.09.2009 20:08:05

çilek çok severek yediğim meyvelerden biri zaten çok güzel ve sağlıklı yukardaki tabloyuda görünce kaçınılmaz bence çilek..ama bu altın çilek bakşa yemedim tv de görmüştüm herkese sağlıklı günler..

ZEYNA_2004 04.09.2009 16:21:24

bende daha önce hiç görmedim de duymadımda.faydalı ve lezetli birşeye benziyor.nereden bulabiliriz.denemeye değer birşeye benziyor...

keyfederrr 02.09.2009 17:26:03

faydaları çok fazla gibi görünüyor ama daha önce hiç görmedim ve duymadım açıkçası nerden bulabiliriz? aktarlarda gömeye alışkın olduğumuz bişey değil çünkü ...

dido119 01.09.2009 11:59:43
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.