Sağlık

Akupunktur ile zayıflama

Akupunktur ile zayıflama

Enerjik zayıflamanın yolu akupunkturdan geçiyor. Midede yanma, ekşime olmadan ve stresle mücadele etmeden, istediğiniz forma girmek için huzurlu bir yöntem...

Güncellenme tarihi:
Akupunktur ile zayıflama
İnsanların kilo almasının temel nedeni olan, beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değildir. Normalde diyet yaparken oluşan ve en nihayetinde diyeti bırakmaya neden olan halsizlik, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı ve baş dönmesi, ellerde titreme, stres ve sinirlilik hali gibi şikayetler akupunkturla beraber yok olur. Yeni beslenme alışkanlıklarının edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar. Şişmanlık ve akupunktur hakkında sorularımızı Dr.Emre Çiçek yanıtlıyor...

Obezite (şişmanlık) nedir?
Obezite tüm dünyaca kabul edilen bir hastalıktır; yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen, birçok hastalığa davetiye çıkaran, yüzyılımızın en önemli sağlık sorunlarındandır. Obezite vücut yağ miktarının sağlığı bozacak miktarda artmasıdır. Enerji dengesinin bozulması sonucunda ortaya çıkar. Diyet, egzersiz ve genler enerji dengesini oluştururlar. Enerji alımının, tüketiminden daha fazla olduğu durumlarda enerji dengesi bozulmaktadır.

Obezite kalp, şeker, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, akciğer, eklem ve safra kesesi hastalıkları gibi birçok hastalığın altında yatan nedendir. Bunun yanında depresyon, sosyal ayrımcılık, benlik algısında bozulma (kendine güvensizlik) gibi olumsuz etkileri de vardır.

Obeziteyi oluşturan faktörler nelerdir?
Fiziksel aktivitelerde azalma, beslenme alışkanlıkları ( denetimsiz beslenme, birden fazla yerde beslenme, dışarıdan yemek yeme, paket servis, aşırı enerjili besinlerin tüketimi ve aşırı meşrubat tüketilmesi), cinsiyet (bayan), ırksal faktörler, yaş, eğitim düzeyi, evlilik,doğum sayısı, sigara bırakma, alkol, genetik ve çevresel etkenler, psikolojik bozukluklar (emosyonel stres, depresyon vb), endokrin hastalıkları (hipotiroidizm (guatr), cushing sendromu, tip 2 diabet), metabolik ve hormonal bozukluklar (steroid kullanımı ve hormon replasman tedavisi), teknolojinin ilerlemesi ile günlük enerji tüketiminin azalması olarak özetleyebiliriz.

Yayın tarihi: 02.10.2009
3719
YORUMLAR

bu zamana kadar hiç kilo problemi yaşamadım inşallah bundna sonra da yaşamam yaşanyan arkadaşlarım var ve baya dertliler. en iyisi doğal yollardan zayıflamak bundan yanayım

burcucavus 19.10.2009 16:21:35

keske melek orhan arkadasım gibi zayıf olsaydımda kilo derdim olmasaydı böyle sürekli zayıflamak belli bir kiloya inmek için mücadele ediyor insan. en azından istediğimi yer kilo almaya calışırdım. akapunkturda beyine sinyal göndererek insanın kendini tok hissetmesini sağlıyor.

ebrukasap 04.10.2009 23:54:30

10 kilo kadar fazlam var fakat bir türlü veremiyorum bunların fiyatları pahalımıdır acaba nasıl bir sonuç elde ederimki kiloma takmış vaziyetteyim önüme ne gelirse yanlış yada dogru yapıyorum :( beni kurtarın :)

adaletlim19 04.10.2009 22:22:51

herkes zayıflamak için uğraşır ben ise kilo almak için ne enteresan birşeydir bu çoğu kadının belki isteyip de bir türlü inemediği kiloya sahibim ama emin olun ki o kadar zayıflık da iyi bir şey değil ben kilo almak için sürekli vitaminler kullanıyorum ama vücut almıyor bünye meselesi bir yerde.

melekorhan 04.10.2009 15:01:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.