Sağlık

Aç Kalmak İyi Değil

Aç Kalmak İyi Değil

Uzun süren açlıklarda kişinin kan şekerinin düştüğünü, bu durumun ise ister istemez çalışma ve aktivite düzeyini etkilediği söyleniyor..

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Elmacıoğlu, yaptığı açıklamada, uzun süren açlıklarda bireyin kan şekerinin düştüğünü, bu durumun ise ister istemez çalışma ve aktivite düzeyini etkilediğini söyledi.

Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, "Açken araba kullanmak, tehlikeli sonuçlar doğurabilir" dedi.
Günümüzde zamanla yarışım sonucu insanların genellikle sabah kahvaltısı yapmadığını da kaydeden Doç. Dr. Elmacıoğlu, şunları ifade etti: "İnsanlarımızın çoğu sabah kahvaltısı yapmamakta ve öğle yemeklerini de geçiştirmektedirler. Oysa, sabah kahvaltısı yapmamak ve öğleye kadar uzunca bir süre aç kalmak organizmanın sağlıklı çalışmasını engeller. Uzun süren açlıklarda bireyin kan şekeri düşer. Bu durum ister istemez çalışma ve aktivite düzeyini etkiler."

Doç. Dr. Elmacıoğlu, bu şekilde istemeyerek ya da rejim yapacağım diye uzun süre aç kalmanın anlama ve algılama düzeyini azalttığını belirterek, "Bu durum, trafik ve iş kazalarına neden olur. Uzun süre aç kalan bir kişi daha dikkatsiz davranabilir. Bu durumda araba kullanması tehlikeli sonuçlara neden olabilir" dedi.

Her öğün sonrasında besinlerin ısı etkisiyle enerji harcamasını artırdığını, yine insanların kan şekerinin kontrolünü ve düzenlenmesini sağladığını da anlatan Elmacıoğlu, yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlanmaması ve öğün atlamanın alışkanlık haline getirilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi
Yayın tarihi: 13.02.2002
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.