Sağlık

A vitaminin fazlası karaciğere zarar veriyor

A vitaminin fazlası karaciğere zarar veriyor

Faydaları saymakla bitmeyen A vitamininin haddinden fazla tüketilmesi kemik erimesi riskini arttırıyor.

a vitamini

Göz, cilt, saç ve tırnak sağlığında önemli etkileri bulunan ve çok iyi bir antioksidan olan A vitamini, hayvansal gıdalardan retinol, bitkisel kaynaklardan ise beta karoten olarak alınıyor ve bu maddeler vücutta A vitaminine dönüşüyor. Karaciğer, süt, yumurta sarısı, peynir, kuru kayısı, havuç, koyu yeşil sebzeler ve şeftali en iyi A vitamini kaynakları arasında yer alıyor.

Günde ne kadar almalı?

Yağda eriyen ve karaciğerde depolanan A vitamini ayru zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren hücreleri artırıyor, büyüme ve gelişme için önemli hormonları etkiliyor. Faydaları çok olan bu vitaminin fazlası ise kemik erimesi riskini artırıyor, karaciğerde depolanması nedeniyle bu organda hasara neden oluyor. Yetişkin kadınların günlük 2310 ünite (700 mikrogram), erkeklerin ise 3000 ünite (900 mikrogram) A vitamini alması yeterli oluyor. Eğer multivitamin desteği alıyorsanız ürünün 2500 üniteden fazla A vitamini içermediğine dikkat edin.(formsante)

Yayın tarihi: 06.06.2012
1261
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.