Moda

İftar Davetleriniz İçin Stil Önerileri

İftar Davetleriniz İçin Stil Önerileri

Eğer sizde şık ve göz alıcı bir iftar sofrası hazırlamak istiyorsanız, önerilerimize göz atabilirsiniz...

Güncellenme tarihi:

Anlayışın en üst düzeye çıktığı, birlik ve beraberliğin olmasının umut edildiği Ramazan ayına girdik ve bununla beraber sahur, iftar hazırlıkları başladı. Misafirler ağırlanıyor ve iftar davetlerine gidiliyor. Her ne kadar normalde de yemek masalarına, yemeklere, servislere ve sunumlara çok dikkat ediyor olsak da, Ramazan’da bu özen çok daha önemli bir hale geliyor. İster ailecek iftar açacak olalım, ister misafirler ile, mutlaka iftar sofralarına dikkat etmeliyiz. Ramazan sofralarında sunum eksikliklerini görmeniz ve ince detaylarla sunumunuzda fark yaratmanız için iftar sofralarını bir bütün olarak ele aldık ve sizin için derledik.

Kalabalık iftar sofraları için büyük masalarınız yoksa daha çok açılabilir masaları ya da salonu çok daraltmaması için oval kenarlı masaları tercih etmenizde fayda var.

Rahatsız edici sandalyeler yerine yukarıdaki gibi az yer kaplayan ve şık sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Evlerinizde bulunan sandalyelerin yüzlerini değiştirmek ise şık görünüm elde edebilmek için bir diğer alternatif.

Modern sandalye modelleri arasında birleştirildiğinde koltuk görünümü veren ve yerden oldukça tasarruf eden sandalye tasarımları da var. Kalabalık iftar sofraları için ise fazlasıyla tercih edilen bir model.

Kalabalık iftar sofralarında karmaşaya neden olmamak için masa örtülerini tek renk ve desensiz modellerden seçmenizde fayda var. Masanızda daha hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Runner örtüler rahatlıkla evinizde yapıp kullanabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz modellerdir. İftar sofralarında masa örtüsüz ve örtülü olarak iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Masa örtüsü kullanmamak istiyorsanız bu da bir seçenektir. Ancak bunun için masanızın kendi başına fazlasıyla şık bir görüntüsü olması gerekekir.

Çok klasik bir masa olmasın biraz modern dursun diyenler için aşağıdaki gibi masanızda dikkat çekici tonlarda servis takımlarını kullanabilirsiniz.

Çatal bıçak setlerinin yemek takımınızla aynı olmasına gerek yok. Ancak kendi içlerinde mutlaka takım halinde olmaları gerekir. Masanızda bütünlüğü sağlayacaktır.

Menü ve aksesuar açısından kalabalık bir iftar sofrası hazırlamak istiyorsanız cam bardak ve sürahi takımlarını kullanmalısınız. Renkli sürahi ve bardaklar masada göz yorucu bir görüntü oluşturmaya neden olur.

Yağdanlık ve sirkelik gibi masada mutlaka bulunması gerekenleri bardak ve sürahilerde olduğu gibi camdan seçmeniz daha faydalı olacaktır.

Tuzluk ve biberliklerde masada birden fazla takım olması gerekeceğinden küçük ve fazla yer kaplamayan modelleri tercih edin. Bunun yanında masa dekorasyonuna uygun olan tasarımlar seçtiğinize emin olun.

Tencere setleri de masa düzeni kadar oldukça önemli. Sunumun bir parçası olacaklar ise mutlaka takımınızı kontrol edin ve eksik olan parçaları tamamlayın.

Çiçekler bulundukları her yere güzellik ve şıklık katar. Hazırladığınız masaya renk katmak istiyorsanız koyacak yeriniz olduğu takdirde mutlaka değerlendirin.

Masanızda yer oldukça taşlar, şamdanlar ve inciler gibi masa aksesuarlarını da kullanabilirsiniz.

Yayın tarihi: 03.07.2014
6349
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.