Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yemekten sonra sollayın!

Yemekten sonra sollayın!

ABD'de her dört kazadan birine direksiyon başında yemek yemenin yol açtığı öne sürüldü. Sigortacılar, hamburger ve sosislileri en tehlikeli yemekler sınıfında sayıyor.

Ev, iş, randevu, çocukların okulu, spor salonu, berber, dişçi arasında mekik dokurken, 'gelişmiş homosapiens'in çoğu zaman oturup, doğru düzgün yemeye vakti kalmıyor. Böylece de 'modern şehir insanı' çareyi bir yerden başka bir yere koşuştururken, yolda, direksiyon başında beslenmekte buluyor. Tabii araba kullanırken atıştırmak her babayiğidin harcı değil, zamanla geliştirilen ve mükemmellik kazandırılan bir beceri. Fakat en usta 'direksiyonbaşı gurmesi' bile kazalara sebebiyet verebiliyor. Hem de risk çok yüksek.

Meşrubat da sakıncalı
Bir Amerikan sigorta şirketinin yaptığı araştırmaya göre, 'fast food' imparatorluğu ABD' de meydana gelen her dört kazadan biri, şoförün direksiyon başında yemek yemesinden ve bu yüzden dikkatinin dağılmasından kaynaklanıyor.
Hagerty sigorta şirketine göre trafik suçlusu gıdaların başında hamburger geliyor. Hamburgeri sosisliler, Meksika spesyalitesi taco'lar ve kızarmış patates izliyor. Kahve, kola ve meyve suları da oldukça tehlikeli olarak değerlendiriliyor.

Araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 69'u araç kullanırken yemek yiyor. Direksiyon başında yemek yiyen şoförler en çok sabah saatlerinde, kahve ve çöreklerini mideye indirirken kaza yapıyor. Daha çok da otomatik vitesli otomobili olmayanlar tehdit altında. ABD pazarında satışa sunulan otomobillere bir fincan tutucu ekleniyor. Çünkü Amerikalı tüketiciler araç alırken, bu ayrıntıya en az çekiş gücüne verdikleri önem kadar dikkat ediyor.

Sürekli direksiyon başında yemek yediği anlaşılan ve birçok kazaya karışan bir şoför ceza bile aldı. Mahkeme, söz konusuşoförünotomobilinde
ömür boyu yiyecek maddesi bulundurmasını yasakladı.

'Drive in'e dava mı?
Şimdi ise bazı sigorta şirketleri, bu kararın örnek olmasını ve bundan böyle araba kullanırken yemek yiyen şoförlerin, emniyet kemeri bağlamayan veya alkollü yola çıkanlarla aynı muameleyi görmelerini, yani onlara da cezai yaptırım uygulanmasını istiyorlar. Hatta, yıllardır 'drive in' (arabaya servis) olarak hizmet veren ve ürünlerini 'otomobilde en rahat yenecek şekle' sokmak için uğraşan fast food zincirlerine dava açılması söz konusu.

(Radikal)
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.