Magazin

Yazın çocuğa bol sıvı

Yazın çocuğa bol sıvı

Uzmanlar, yaz sıcağının çocuk sağlığını tehdit eden boyutlarının bulunduğunu belirterek, aileleri gerekli önlemleri alma konusunda uyardı.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Özhan Dedeoğlu, kusma ve ishalin sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından olduğunu söylerken, "Bozulmuş veya mikroplarla enfekte olmuş gıdaların veya suların içilmesi ile olan besin zehirlenmeleri de sıklıkla kusma ile başlar ve ishalle devam eder" dedi. Besin zehirlenmeleri dışında olan ishal ve kusmaların en önemli nedeninin virüslerle olan barsak enfeksiyonu olduğunu söyleyen Dedeoğlu, hastalığın genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düzeldiğini, amipli ve basilli dizanteri gibi nedenlerle olan ishallerin ise kendiliğinden düzelmediğini, azalma gösterseler de etken yok edilmedikçe tekrarladığını
kaydetti.

İshal ve kusmada en önemli konunun çocuğun sıvı ihtiyacının karşılanması olduğunu belirten Dedeoğlu, "Sıvı kaybı dışında hayati tehlike olmayacaktır. Hastalığın başlangıcından yani ilk kusmadan hemen sonra çocuğunuzu yemeğe zorlamadan şekerli ve tuzlu (ağızdan sıvı tozları) su hazırlayıp vermeye başlamanız uygun olacaktır. Bunun yanında ayran ve yoğurt, ıhlamur, elma suyu, çay da kaybedilen sıvının karşılanması için kullanılabilir" önerisinde bulundu.

İSİLİĞE DİKKAT
Özellikle yaz aylarında kaşıntılı ve kabarık bir deri döküntüsü ile karakterize olan isiliğin ter bezlerinin tıkanıklığı sonucu oluştuğunu belirten Özhan Dedeoğlu, "Çocuklarda daha sıktır. Ortam ne kadar nemliyse belirtiler o kadar ağırdır. Kaşıntı sonucu deride açılmalar olursa ikincil enfeksiyonlar olabilir" dedi. Dedeoğlu, isiliği önlemek için pamuklu giysiler giyilmesi, sık banyo yapılması ve derinin mümkün olduğunca havalandırılması gerektiğini söyledi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 02.07.2003
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.