Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yatarken biberon zararlı

Yatarken biberon zararlı

Amerikan bilim adamları, bebeklerin yatarken biberonla beslenmesinin, hırıltılı nefes alma ve astım riskini yükselttiğini kaydettiler.

Pediatrics dergisinde yayımlanan makaleye göre, Boston`daki Brigham Hastanesi`nde görevli bilim adamlarının 448 çocuk üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, ilk bir yıl içinde sadece 3 kez yatarken biberonla beslenen bebeklerin, 5 yaşına kadar hırıltılı nefes alma riskinin 1,5 kat arttığı ortaya çıktı.

Bilim adamları, araştırmaya katılan bebeklerin ana babalarından enaz birinin ya astımı ya da başka bir alerjisi olduğunu vurguladılar. Sıvının yatarken bronşlara ve akciğere kaçmasının daha kolay olduğunu söyleyen bilim adamları, bebeklerin yatarken içtiği sıvının genzine kaçması halinde, bu sıvıyı öksürerek çıkartamadığını kaydettiler.

Yatarken biberonla beslenen bebeğin mide sıvısının borusuna çıkabileceğine de dikkat çeken bilim adamları, bu sıvının ağız ve burun boşluğundan solunum yollarına kaçıp, orayı tahrip edebileceğini belirttiler.

Bilim adamları, bebeği beslerken başını hafifçe kaldırmayı ve besledikten sonra da hemen yatırmamayı önerdiler.
426
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.