Magazin

Yaşlılığı kabullenmemek depresyon belirtisi

Yaşlılığı kabullenmemek depresyon belirtisi

Yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunu ancak çoğu zaman bu süreçte beynin genç kalabildiğini ve bedene `itaatsizlik' ettiğini belirten uzmanlar, "Yaşım ilerledi ama kendimi 18 yaşında hissediyorum" diyenlere hem hak veriyor, hem de uyarıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, yaşlanmanın kabullenilmediği durumlarda büyük duygusal yıkımların yaşanacağını belirterek, "Sadece dış görünüşüyle çevresini etkilemek isteyen kişiler, bir süre estetik cerrahlara, moda merkezlerine, güzellik salonlarına akın eder. Ancak sonrasında bu çabaların boş olduğunu görür. O zaman, kişi önleyemediği gidiş karşısında çaresizlik yaşar. Ruhsal çöküntü başlar. Bunalıma girer, porselen dişlerini çıkartır, yeniden yaptırır, estetik cerrahlardan çıkmaz. Kuaförde tatmin olmaz. Ve bunun sonu depresyona kadar gidebilir" dedi.

Prof. Dr. Sunar Birsöz, doğal olarak tüm insanların yaşam boyunca `ölümsüzlük' peşinde koştuğunu belirterek, "Ancak tüm çabalara karşın insan biliyor ki ömür, ortalama 80 yıllık süreci kapsıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Birsöz, insanın hastalıktan korkmasının, yaşamı uzatacak tedbirlere yönelmesinin, sağlıklı yaşam şartlarına kulak kabartmasının altında yatan duygunun `ölümsüzlük' olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Böyle olunca da insan, ömür denen süreçte nasıl daha sağlıklı, genç, güzel, çekici, çevreyi etkileyici ve çevreye üstünlük kuran bir tarzda yaşayabilirim diye düşünüyor."

GÜZELLİK ENDÜSTRİSİ KADINLARA YÖNELİK
Tüm organların aynı anda yaşlanmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Birsöz, sözlerine şöyle devam etti: "Çoğu kez beyin ve duygular genç kalırken, diğer organların buna itaat etmediğini, yaşlandığını görüyoruz. İnsan beğenilmek isteyen bir canlı türüdür. Kadınların narsist özellikleri daha fazladır. Beğenilmek, ilgi çekmek, fiziksel güzelliğiyle etkide bulunmak, kadınlarda çok yoğundur. Bunun sonucu, günümüzde güzellik endüstrisi kadınlara yatırım yapıyor. Moda, kozmetik, estetik cerrahinin en yoğun müşterileri kadınlardır."

Moda dünyası ve sanayinin, psikolojisini iyi tanıdığını belirten Prof. Dr. Birsöz, bu sektörlerin kadınların beklentilerine göre şekillendiğini ifade etti.
(DHA)
Yayın tarihi: 13.01.2003
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.