Magazin

Ya 500 yıl yaşarsam

Ya 500 yıl yaşarsam

Kim 500 yaşına kadar yaşamak ister? Bilim adamları, solucanlara uyguladıkları biyolojik yöntemleri kullanarak, insanın da yüzlerce yıl yaşamasını sağlamanın olası olduğu iddiasında. Ancak uzun yaşamanın bedeli, üreme organlarına veda etmek.

Amerikalı ve Portekizli bilim adamlarının araştırmasında, gen ve hormonlarla oynanarak, Latince adı Caenorhabditis olan solucanların yaşam süresi, sağlıklı ve aktif kalacak şekilde altı kat uzatıldı. Bu, insan yaşamında 500 yıllık ömre karşılık geliyor. Uzmanlar, temel mekanizmayı insülin ve IGF1 (insülin benzeri büyüme etkeni) etkisiyle elde edilen uyarıcı hormonal yöntemle değiştirdiklerini söyledi. Böylece mutasyonlar önlenerek solucanların ömrü iki katına çıktı.

Üreme sistemi hücrelerinin de çıkarılmasıyla solucanlarda yaşamın toplam altı kat uzaması sağlandı. Bu yöntemin insan gibi memeliler dahil birçok tür için geçerli olduğu belirtildi.
Amerikalı ve Portekizli bilim adamları, bu araştırmalarıyla 'daha uzun ömür' alanındaki en başarılı sonuçları elde ederken, çalışmanın sonuçları Science dergisinde yer aldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.10.2003
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.