Magazin

Vioxx'un şakası yok

Vioxx'un şakası yok

Vioxx adlı ilacın, 1999'da piyasaya sürüldükten sonra sadece ABD'de 88 bin ila 140 bin kişide kalp-damar rahatsızlıklarına yol açmış olabileceği tahmin ediliyor.

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) uzmanlarından Doktor David Graham'ın araştırması, İngiliz tıp dergisi The Lancet'ın İnternet sayfasında yayınlandı. Uzman Graham, ay başında yaptığı açıklamada, Vioxx ilacının kalbe verdiği zararları gösteren çalışmasını baskılara rağmen açıklayacağını söylemişti.

Ürkütücü rakamlar
Graham, ilacın piyasaya verildiği 1999 yılıyla toplatıldığı geçen eylül ayı arasında ilaç nedeniyle ABD'de en az 88 bin, en fazla 140 bin kişinin kalp rahatsızlığı geçirmiş olabileceğini kaydetti.

Kalp krizine neden oluyor
Vioxx kullanan hastaların kalp hastalıklarından mustarip olma riskinin diğer romatizma ilaçları kullananlara göre yüzde 34 fazla olduğunu belirlediğini anlatan doktor, 1999 Ocak ayıyla 2001 Eylül sonu arasında Vioxx kullanan 1 milyondan fazla hastanın durumlarını arkadaşlarıyla birlikte incelediğini, bu insanların 8 bin 143'ünün enfarktüs geçirdiğini, bu vakaların yüzde 27'sinin ölümle sonuçlandığını vurguladı ve araştırmayı bütün ABD'ye teşmil ederek en az 88 bin kişinin Vioxx yüzünden kalbinden rahatsızlanmış olabileceği sonucuna vardığını belirtti.
Yayın tarihi: 25.01.2005
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.